16.3.2014
David Záruba

Čtvrtfinále, vítej! Radoslav Tybor řídil famózní obrat

PARDUBICE — Dechberoucí zápas! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohrávali v rozhodujícím utkání předkola play off se Slavií Praha 0:2, 2:3 a 3:4, přesto jej dokázali porazit. Po neskutečném nástupu do třetí třetiny a i díky dvěma brankám Radoslava Tybora zdolali svého rivala a postoupili do čtvrtfinále.

Tipsport extraliga, PRE5, neděle 16.3.2014, ČEZ Arena Pardubice

Slavia Praha

6:4
1:2, 2:2, 3:0
Branky a nahrávky: 15:46 Kočí (Kolář; 5/5), 25:16 Semorád (Kočí; 5/5), 29:20 Zohorna (Cetkovský, Kolář; 5/5), 40:23 Sýkora (Zohorna, Cetkovský; 5/5), 41:24 Tybor (Gregorc, Sýkora; 5/4), 43:14 Tybor (Kolář; 4/4) – 0:11 Bednář (Kolařík, Krenželok; 5/5), 6:45 Skokan (Poletín, Šenkeřík; 5/5), 28:30 Jelínek (5/4), 38:57 Wharton (Bednář, Krenželok; 5/5). Rozhodčí: Minář, Šindler – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:6 (0:1, 1:3, 2:2), navíc Jelínek (Slavia) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1 Diváci: 8745. Střely na branku: 35:30 (11:7, 14:11, 10:13). Srážky: 29:26. Vhazování: 35:42. Blokované střely: 12:15. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 6:4. Nejlepší hráči: Radoslav Tybor – Jaroslav Bednář. Konečný stav série: 3:2.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Píša, Kočí – Sýkora, Cetkovský, Zohorna – Radil, Nosek, Tybor – Kolář, Nahodil, Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Slavia Praha: Furch – Knot, Kolařík, Valach, Šenkeřík, Wharton, Holub, Štich – Bednář, Žejdl, Krenželok – Stránský, Jelínek, J. Doležal – Skokan, Růžička ml., Poletín – Klhůfek, Langhammer, T. Doležal. Trenéři: Vladimír Růžička st. a Ondřej Weissmann.

Pro Pardubice smolný páteční duel odeslal válku o postup do čtvrtfinále play off znovu na led ČEZ Areny. Tentokrát se už muselo rozhodnout. Pardubice, nebo Slavia.

Slávistický šok z úvodu mírnil kapitán

Zápas o všechno začal pro Východočechy pořádným šokem. Slávisté, kteří znovu nastoupili bez svého kapitána Kadlece, šli bleskově do vedení. První útok, zaváhání pardubické obrany a střela Jaroslava Bednáře. Časomíra stihla ukrojit jen 11 vteřin a napěchovaná aréna ztichla – 0:1

Pražané v tu chvíli plnili nad plán, do zápasu šli s mnohem opatrnější taktikou. Ale i po gólu dál využívali liknavosti pardubické defenzívy. Doležalovo varování ještě Hudáček zneškodnil, ale v 7. minutě už nedosáhl na pokus Davida Skokana, který vyjel zpoza branky a zasunul kotouč k tyči – 0:2.

A tenhle alarm Pardubice probral. Přes zabetonované střední pásmo se sice k Furchovi prodíraly těžko, ovšem veškeré dění se odehrávalo výhradně na útočné polovině domácích. Přesilovka Pardubicím vůbec nevyšla, ale při hře pět na pět už dokázaly dát důležitý snižující gól. Na modré čáře napřáhl Václav Kočí a jeho rána prošla až do sítě – 1:2.

V závěru první části se pak pardubičtí hráči radovali dokonce z vyrovnání, ale trefa nemohla být uznána, neboť rozhodčí už předtím přerušil hru pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

Válka nervů pokračovala. Slavia držela vedení

A po pauze už se hrálo výhradně na Furchovu branku. Slavia se spokojila jen s ojedinělými brejky, ale v těch byla nemilosrdná. Tempo bylo vyšroubované na maximum, bylo znát, že jde o všechno.

Velkou šanci na srovnání měl Jan Kolář, který se prosmýkl až před slávistickou branku, ale pak nedokázal kvalitně zakončit. Smírný stav tak nastolil až Jan Semorád, který ve 26. minutě tečoval před brankou nahození Kočího mimo dosah Furcha – 2:2.

Jestliže byl předchozí duel chudý na brankové šance a hlavně góly, pátý mač měl úplně jiný scénář. Místy dost překvapivý. Svou šanci totiž spálil Tybor a následnou přesilovku pak domácí sehráli zle. A tak si na zaváhání soupeře vyčkal Petr Jelínek a v oslabení vrátil svým barvám vedení – 2:3.

Slavia se ale neradovala dlouho, přesněji 50 vteřin. Pak totiž do výjimečně nezformované obrany vrazil Tomáš Zohorna, oblafl Furcha a v pádu zakončil do odkryté klece – 3:3. Vedoucí gól Slavie měl na hokejce Šenkeřík, který se z trestné lavice vydal rovnou do brejku, ale Hudáčka nepřekonal.

Přesto šli Pražané na oddych přece jen spokojenější. Na parádní příhru od Bednáře si před pardubickou branku sjel Kyle Wharton a střelou do protipohybu překonal brankáře Pardubic – 3:4.

Střelec série Tybor poslal Pardubice do čtvrtfinále!

Domácí museli opět dotahovat, což proti výborně bránící Slavii nebyl zrovna snadný úkol. Pardubice se s ním ale popasovaly mistrně a ve strhujícím boji vyválčily čtvrtfinále.

Slavia dokázala hájit těsné vedení pouze 23 vteřin. Pak se totiž v chumlu před Furchovou brankou prosadil Petr Sýkora a bylo znovu srovnáno – 4:4. Pardubice tímto gólem rozjely famózní tříminutovku, jejíž režii si od Sýkory převzal Radoslav Tybor.

Slovenský střelec se nejprve v přesilovce proháčkoval až k Furchovi a přesně mířenou ranou strhl poprvé zápase vedení na stranu Pardubic – 5:4. Neuběhly ani celé dvě minuty a Tybor úřadoval znovu. Tentokrát využil prostoru na ledě při hře čtyři na čtyři a po další individuální akci znovu propálil brankáře Slavie – 6:4.

Dvougólové vedení dostalo Pardubice do pohody a náskok pohodlně bránily. S blížícím se koncem na ledě přibývalo osobních soubojů, strkanic a zbytečných zákroků. Na skóre utkání to ale nemělo sebemenší vliv. Slavia se rvala o šanci až do konce, ale na zvrat už neměla síly.

Pět minut před závěrečným hvizdem navíc Jelínek surově sestřelil Noska, vyfasoval pětiminutový trest a naděje Slavie uhasly. Při vyloučení Zohorny to pak hosté ještě zkusili bez brankáře, ale nadšeně bojující Pardubice si vedení vzít nedaly. V závěrečných vteřinách zaplněná aréna povstala a nadšeným aplausem vyprovodila domácí hráče do čtvrtfinále.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Ukázalo se, že poslední rozhodující zápas je hodně ošidný. Byla to psychická záležitost. Na obou stranách bylo hodně chyb, hodně samostatných nájezdů. Za celou sérii jsme neudělali tolik chyb v obraně jako dnes. Nevstoupili jsme do zápasu dobře, hned z prvního střídání jsme dostali gól, poté rychle druhý. Třikrát jsme prohrávali, třikrát jsme srovnali. Nakonec hráči předvedli obrovské úsilí. Série byla celkově dobrá. Slavia hrála dobře, dnes se mohlo štěstí přiklonit k ní. Věřím, že si to fanoušci užijí a doufám, že nám forma vydrží i dále a potrápíme Třinec.“

Ondřej Weissmann (HC Slavia Praha): „Ze začátku to pro nás dnes vypadalo dobře, podařilo se nám rychle odskočit na 2:0. Bohužel rozhodující okamžik se odehrál na začátku třetí třetiny, kdy jsme během tří a půl minuty dostali tři rychlé góly. To už jsme nebyli schopni zvládnout. Klukům ale musím poděkovat za bojovný výkon. Doma jsme museli nechat tři hráče ze základní sestavy, tady ještě dva odstoupili z utkání. Dohrávali jsme hodně zdecimovaní. Ale nemáme se za co stydět. Série byla celkově zajímavá, zápasy byly vyrovnané. I když Pardubice byly aktivnější, více bruslily. My jsme se soustředili na obranu a čekali na brejky. Udělali jsme více hrubých chyb a Pardubice je dokázaly potrestat.“