2.12.2010
David Záruba

Čtvrtá výhra v řadě: Pardubice šmikly i pražskou Spartu

PARDUBICE — Mistr jede! Hokejisté HC Eaton Pardubice dokázali porazit Spartu 4:1. Základ k výhře ve 222. vzájemném utkání položili ve druhé třetině, v ní utekli do dvoubrankového trháku, který zodpovědnou hrou potvrdili. Téměř 9000 diváků se tak mohlo i půlminutovým potleskem vestoje radovat z rekordní deváté domácí výhry v řadě nad tradičním rivalem.

Tipsport extraliga, 27. kolo, čtvrtek 2.12.2010, ČEZ Arena Pardubice

4:1
1:1, 2:0, 1:0
Branky a nahrávky: 12:33 Kolář II (Pivko), 23:02 Kousal (Buchtele), 38:00 Kočí (Starý, Koukal), 41:23 Somík (Pivko, Bartek) – 13:56 Koreis (Ton). Rozhodčí: Homola, Polák – Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. Diváci: 8755. Střely na branku: 35:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1. Nejlepší hráči: Jan Buchtele – Petr Macholda.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Nakládal, Kaberle, Kočí, Kolář II, Jillson, Mezei – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Cetkovský, Pivko – Pineault, Špirko, Somík – Rákos, Kousal, Buchtele. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.
Sparta Praha: Pöpperle – Vykoukal, Hanzlík, Philipp, Gulaši, Macholda, O’Brien, Zacpálek – Kůrka, Výborný, Kafka – Ton, Koreis, Hromas – Treille, Karpov, Smoleňák – Tůma, Broš, Bartánus – Luňák. Trenéři: Miloslav Hořava a Radim Rulík.

Pražené dorazili na východ Čech psychicky posílení o dvoubodovou výhru nad Karlovými Vary, kterou zlomili šesti zápasovou sérii porážek. Pro dnešní duel se museli obejít bez Ondřeje Kratěny. Eaton naproti tomu od příchodu Pavla Hynka na pozici asistenta trenéra vyhrál všechna tři utkání. Zranění do zápasu se Spartou nepustilo Aleše Píšu a Martina Růžičku.

Eaton využil přesilovku, Sparta se bleskově dotáhla

Pardubičtí hokejisté předvedli podobný úvod jako v minulém zápase v Mladé Boleslavi. Už po dvanácti vteřinách se do pásma vřítil útočník Kolář, ale Koukal jeho nabídku neusměrnil mezi tři tyče. Sparťané odpověděli důrazným Brošem, který však na brankovišti nedokázal přetlačit Svobodu. O fous blíže úspěchu byl Kůrka, jenž z ostrého úhlu trefil tyč.

Skóre vyložených šancí poté dorovnal Martin Bartek, který osamocen mezi kruhy napálil Pöpperleho. Vše si vynahradil ve 12. minutě při vyloučení Koreise. Od mantinelu nastřelil kotouč před bránu, kde uplatnil důraz obránce Jan Kolář a vstřelil svůj první gól v sezóně – 1:0.

Eaton se však neradoval dlouho. Za půldruhé minuty totiž po obdobné situaci odčinil své vyloučení Jakub Koreis. Ten Svobodou vyražený kotouč hbitě zavěsil pod břevno – 1:1. V závěrečných minutách začaly na ledě vířit emoce. Rozhodčí nepotrestali několik sporných situací na obou stranách a mezi hráči to vřelo. Dvojičky odjíždějící z řízných soubojů na sebe často cosi poštěkovaly.

Pardubice odskočily o dvě branky. Premiérově se trefil Kousal

Sparta vstoupila do druhé třetiny oslabená o Michala Broše a mohla pykat. To by však musel Starý po kombinaci „na pětníku“ trefit odkrytou branku. Domácí šli přesto do vedení. Aktivní čtvrtý útok přikoval soupeře k vlastní brance, Robert Kousal se prosadil na brankovišti a v pádu vsítil rovněž svůj první gól v sezóně – 2:1.

Mladý forvard mohl brankové konto rozšířit při dalším střídání, ale tentokrát mu scházely centimetry. Pražané zkoušeli Svobodovu pozornost jen z uctivé vzdálenosti, s těmito pokusy si pardubický brankář poradil bez problémů až na jeden. Nezbedná guma mu málem propadla za záda po nenápadné střele Bartánuse.

Pardubičtí hráči nadále projevovali více snahy, co se týče útočení a trávili dlouhé minuty v útočném pásmu. Cetkovský však ve slušné šanci po kombinaci celého útoku Pöpperleho neprostřelil. Řada nápaditých kombinací domácích zůstala bez střeleckého vyjádření.

Rovnost skóre mohl zajistit Ton, ale metr od brankoviště nezvedl kotouč dostatečně vysoko, proti Výborného střele se postavila Svobodova helma.

Přesně dvě minuty před koncem třetiny udeřili domácí potřetí. Václav Kočí na modré plácnul do puku a ten se zvláštním způsobem dostal do branky – 3:1. Pražené poté dvakrát v rychlém sledu faulovali a nabídli Eatonu přesilovku pět na tři, jež si domácí přenesli i do třetí třetiny.

Hosté nekladli velký odpor, Východočeši si výhru pohlídali

Sparťané dlouho dvojnásobné přesile odolávali, pokusy Mezeie ani Barteka Pöpperle do branky nepustil. V čase 41:23 už ale nestačil na dorážku Somíka, který měl na brankovišti jednoduchou pozici – 4:1.

Šanci vrátit se do zápasu nabídl hostům ve 44. minutě faulující Pineault, ale hokejisté z hlavního města proměnili výhodu jen ve dvě slabé střely. Druhá možnost, dokonce čtyřminutovou, sehrála Sparta ještě hůře, navíc si výhodu zkrátila kvůli špatnému střídání.

Už ve hře v pěti se zničehonic zjevil před Svobodu Kafka, ale Výborného přihrávku trefil z pěti metrů přímo do lapačky pardubického brankáře. Na druhé straně promáchl před brankou osamocený Koukal. Vzrušení přinesla situace za brankou Pardubic. Tam se po souboji trošku zdržel brankář Svoboda, ale Výborný nedokázal poskakující kotouč usměrnit do prázdné branky.

V 56. minutě byl vyloučen Kousal a hosté se nadechovali k poslední snaze o dramatizaci utkání. Přesilovku však sehráli podobně vlažně jako ty předchozí a před Svobodu se moc nedostali. Závěrečná hra ve čtyřech na obou stranách už nic nezměnila na deváté výhře Pardubic proti Spartě na domácím kluzišti v řadě.

Josef Jandač (HC Eaton Pardubice): „V první třetině jsme dali gól z přesilovky a rychle jsme inkasovali. To vyrovnání nás trochu přibrzdilo, ale ta druhá třetina byla z naší strany sehrána dobře a vyjádřili jsme to brankově. Potom jsme si ten zbytek zápasu pohlídali.“

Radim Rulík (HC Sparta Praha): „Zápas se rozhodl ve druhé třetině, kdy nám Pardubice odskočily a my to nedokázali zachytit. V tom momentu ovládly hru a už nás k ničemu nepustily. Musím říci, že domácí zaslouženě vyhráli, byli lepším týmem.“