11.10.2016
David Záruba

Aktivnější Dynamo nevyzrálo na pečlivě bránící Zlín

PARDUBICE — Ač soupeře jasně přestříleli, nepodařilo se hokejistům Pardubic bodovat v dohrávce 6. extraligového kola se Zlínem. V závěru prostřední části hry sice Jérôme Leduc svou premiérovou trefou v Tipsport extralize, pak se ale dvakrát trefili hosté a získali zápas na svou stranu. K bodovému zisku nepomohla ani Ščotkova branka při power play.

Tipsport extraliga, 6. kolo, úterý 11.10.2016, Tipsport arena

2:3
0:1, 1:0, 1:2
Branky a nahrávky: 37:19 Leduc (Kaut; 5/5), 59:23 Ščotka (Čáslava; 6/5) – 15:07 Goiš (Blaťák, Honejsek; 5/5), 40:39 Bukarts (Říčka; 5/5), 47:48 Kubiš (Šťastný; 5/5). Rozhodčí: Hradil, Šír – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5 (0:0, 2:1, 2:3), navíc Hubáček (Dynamo Pardubice) 10 minut osobní tret. Bez využití. Diváci: 6034. Střely na branku: 42:16 (15:3, 12:7, 15:6). Srážky: 9:12. Vhazování: 41:31. Blokované střely: 5:5. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3. Nejlepší hráči: Jérôme Leduc – Pavel Kubiš.
Dynamo Pardubice: Štěpánek – Schaus, Ščotka, Bokroš, Novák, Ovčačík, Čáslava, Leduc – M. Kaut, Nahodil, Hubáček – Mallet, Tomášek, Rolinek – Bárta, T. Kaut, Klimenta – Rohlík, Panna, Nedbal. Šéftrenér klubu: Vladimír Martinec. Trenéři: Pavel Rohlík, Michal Mikeska a Karel Beran.
Berani Zlín: Kašík – Marušák, Kotvan, Bořuta, Blaťák, Matějíček, Žižka, Horák – Bukarts, P. Holík, Říčka – Honejsek, Vlach, Goiš – Šťastný, Podešva, Kubiš – Chytil, Pechanec, Maruna. Trenéři: Rostislav Vlach a Juraj Jurík.

V dohrávce 6. kola nemohlo pardubické družstvo počítat s indisponovanými Sýkorou a nově také Redenbachem. Premiéru v seniorské extralize si tak odbyl útočník Miroslav Rohlík.

Dynamo mělo převahu, gól ale vstřelil Zlín

Pardubice si v první třetině vynutily slušnou převahu, kterou dokázaly vyjádřit i četnými střeleckými pokusy (15:3), ale kotouč za Kašíkova záda nedostaly. První vážnější šanci měli sice hosté, když Honejsek v dobré pozici netrefil branku, ale pak se do útoku hrnulo hlavně Dynamo.

Zlínský brankář se poprvé pořádně vyznamenal, když se v nepřehledné situaci roztáhl v brankovišti a postupně kryl jak šanci Nahodila, tak dorážku M. Kauta. Štěpánek pak podržel domácí při ojedinělé střele Říčky a hra se opět přesunula na druhou stranu kluziště. Do dobré pozice si najel Čáslava, ale z hranice brankoviště Kašíka nepřekonal. Hostující brankář kryl i další nebezpečné střely.

Díky Kašikově pohotovosti mohl Zlín vyučovat v efektivitě. Po sražené střele Blaťáka se nejlépe zorientoval Jiří Goiš a ihned poslal kotouč za dezorientovaného Štěpánka, který reagoval na původní ránu od modré čáry – 0:1. Domácí mohli vzápětí srovnat, jenže Rolinek v tutové šanci trefil jen Kašíkovu vyrážečku. Solidní vítr vytvářel v útočném pásmu Tomášek, který vyslal na branku hned čtyři střely. Neujalo se však ani jeho sólo skrz bránící soupeře.

Leduc premiérovou brankou srovnal

Festival zmařených pardubických šancí pokračoval i po pauze a znovu se velmi činil Tomášek. Pardubický forvrd nejprve vybídl k tvrdé střele Ščotku, kdy se ještě k nebezpečné dorážce dostal Schaus, a poté sám vyzkoušel Kašíkovu pozornost. Zlínský brankář zůstával s vypětím všech sil nepřekonán. A když už ho dokázal Schaus svoji dělovkou prostřelit, zasáhla pravá tyčka.

Hosté se na delší dobu ke Štěpánkovi dostali až při vůbec první přesilovce v zápase a převahu jednoho muže sehráli velmi dobře. Pardubický gólman musel během dlouhého zámku krýt dvě skryté rány Marušáka, při pokusu Bukartse mu pomohli hráči clonící před brankovištěm.

Přesilovka nicméně trochu utlumila pardubické nadšení. Domácí sice měli nadále více ze hry, ale ke gólovým šancím už se nedostávali, Zlín mnohem lépe bránil prostor před svou brankou. A tak si Dynamo muselo pomoci střelou od modré čáry. Ihned po buly v útočném pásmu napřáhl Jerome Leduc a trefil se naprosto přesně pod horní tyč – 1:1. Pro kanadského beka to byl první extraligový gól.

Na další vedení Zlína už Dynamo nestačilo

Remízový stav po pauze vydržel pouhých 39 vteřin. Hned v prvním střídání podnikli Říčka a Robert Bukarts odvážný kontr, na jehož konci lotyšský útočník dotlačil kotouč za pardubického brankáře – 1:2. Dynamo mohlo srovnat při své první přesilovce v zápase a bylo opravdu blízko, jenže puk se po Schausově střele a nejistém zákroku Kašíka odkutálel vedle branky.

Ve 48. minutě bylo s domácím týmem ještě hůře. Pavel Kubiš získal ve středním pásmu kotouč a přečíslení dvou proti jednomu vyřešil střelou mezi Štěpánkovy betony – 1:3. Zápas ale stále nebyl ztracen, Dynamo se soustavně pokoušelo dobře bránícího soupeře zlomit. K tomu musel pomoci i Štěpánek, který zlikvidoval střelu Říčky.

Poté už se hra odvíjela především před Kašíkem, který odolal při šanci Bárty a poradil si i s dvojicí střel v podání Tomáše Kauta a Ovačíka. Na druhé straně mohl definitivně rozhodnout David Štastný, ovšem Štěpánek srazil betony včas.

Dynamo v závěru zkusilo hru bez brankáře a 37 vteřin před koncem ještě vykřesalo naději, když se z dorážky prosadil Jan Ščotka – 2:3. Dynamo se pak ještě 25 vteřin před koncem dostalo díky faulu Zlína do útočného pásma, ale Čáslavova střela k vyrovnání nevedla.

Pavel Rohlík (HC Dynamo Pardubice): „První třetinu jsme hráli dobře, měli jsme střeleckou převahu, a přestože nás gól Zlína trošku zbrzdil, tak jsme i nadále byli lepším týmem. Branka soupeře na začátku třetí třetiny rozhodla. Odehráli jsme aktivně zápas ve Vítkovicích i teď doma, ale nedokázali jsme se pořádně prosadit, útočníci nedali za 120 minut gól. Jsme neproduktivní, a proto jsme prohráli.“

Juraj Jurík (PSG Zlín): „Pro nás to jsou důležité tři body. Dvě třetiny jsme nehráli vůbec a dobře a pouze díky Kašíkovi jsme byli stále ve hře. Na začátku třetí třetiny jsme vstřelili šťastný gól a ten rozhodl. Máme zlaté tři body.“