17.1.2016
David Záruba

0:3 – 4:3 – 4:6. Bláznivou přestřelku získala Sparta

PARDUBICE — Deset branek viděla osmitisícová návštěva v Tipsport areně, ta ovšem po skončení utkání se Spartou Praha smutnila, Dynamo prohrálo 4:6. Pražané vedli na začátku druhé třetiny o tři góly, čtyřbrankovou smrští ale v prostředním dějství Pardubice otočily. Druhý tým tabulky to ale nepoložilo a dvěma trefami strhl na svou stranu, výhru potvrdil trefou do prázdné brány. Dva góly v pardubickém týmu vstřelil navrátilec do sestavy David Tomášek, prosadili se i Lukáš Nahodil a Tomáš Marcinko. Debut v pardubickém dresu prožil brankář Miroslav Kopřiva, jenž na začátku druhé třetiny vystřídal Brandona Maxwella.

Tipsport extraliga, 37. kolo, neděle 17.1.2016, Tipsport arena

4:6
0:2, 4:2, 0:2
Branky a nahrávky: 26:26 Tomášek (Poulíček, Maxwell; 5/5), 34:24 Nahodil (Kaut, Orsava; 5/5), 35:41 Marcinko (Čáslava, Sýkora; 5/4), 39:16 Tomášek (Rapáč, Poulíček; 5/4) – 7:00 Čajkovský (Mikuš, Hamilton; 5/5), 16:01 Přibyl (Polášek, Netík; 4/5), 24:56 Hamilton (Sabolič; 5/5), 39:39 Buchtele (5/5), 48:54 Přibyl (Buchtele, Netík; 5/5), 58:20 Čajkovský (Klimek, Hamilton; 6/5). Rozhodčí: Šindler, Hrubý – Ondráček, Skopal. Vyloučení: 4:8 (3:0, 1:5, 0:3). Využití: 2:1. Diváci: 8135. Střely na branku: 30:34 (4:19, 17:12, 9:3). Srážky: 12:7. Vhazování: 38:36. Blokované střely: 12:7. Průběh utkání: 0:3, 4:3. 4:6. Nejlepší hráči: David Tomášek – Jan Buchtele.
Dynamo Pardubice: Maxwell (26:26 Kopřiva) – Nedbal, Čáslava, Štajnoch, Gregorc, Ščotka, Havlík, Bokroš, Šeda – Orsava, Nahodil, Kaut – Sýkora, Redenbach, Marcinko – Poulíček, Tomášek, Voženílek – Rapáč, Cetkovský, Moučka. Trenéři: Richard Král a Marek Zadina.
Sparta Praha: Pöpperle (40:00. Lukáš) – Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, Mikuš, Kalina – Netík, Přibyl, Buchtele – Hamilton, Klimek, Sabolič – Forman, Hlinka, Kumstát – Procházka, Dragoun, Kudrna. Trenéři: Josef Jandač a Zdeněk Moták.

V sobotu byla dotažena výměna, den nato už se brankář Miroslav Kopřiva převlékl do pardubického dresu a ze střídačky kryl záda Maxwellovi. Po juniorském mistrovství a zdravotních problémech se do sestavy Dynama vrátil David Tomášek.

Sparta přetavila převahu ve dvě branky

Pardubice nezačaly souboj s druhým týmem tabulky špatně a hned zkraje utkání měl dobrou šanci Redenbach, jenže z mezikruží pálil do Pöpperleho. Sparta dvakrát zahrozila zakončením z bezprostřední blízkosti, ale Procházka ani Polášek mezeru v Maxwellově postavení nenašli.

Hosté pak měli k dispozici přesilovou hru, ve které na více než minutu a půl zavřeli bránící čtveřici v pásmu. Polášek ani Buchtele sice z dobrých pozic neuspěli, ale vteřinu po návratu vyloučeného hráče na led procedil kotouč skrz pardubického brankáře Michal Čajkovský – 0:1.

Vyrovnání měl na hokejce Gregorc, jehož pokus z hranice kruhů, kde byl zcela osamocen, chytil jeden z obránců. O poznání více práce měl ale i nadále Brandon Maxwell, který nejprve zlikvidoval krátký nájezd Formana a následně si poradil i s Netíkovým blafákem. Až při další přesilovce Sparty byl domácí gólman bezmocný. Díky důrazu v brankovišti se prosadil Daniel Přibyl – 0:2.

Dynamo v přestřelce dotáhlo Spartu – 4:4!

Sparta si do druhé části přenesla část přesilové hry a málem rychle zvýšila na rozdíl tří branek. Poláškova rána od modré čáry však olízla jen břevno. Ve 25. minutě už hosté slavili, když si Curtis Hamilton našel před brankou odražený puk a zasunul ho za brankovou čáru – 0:3.

Dynamo však dokázalo za 90 minut zareagovat. David Tomášek najel bleskově do pásma a střelou na bližší tyč překonal Pöpperleho – 1:3. Krátce poté hráli domácí 24 vteřin v převaze dvou mužů, ovšem Sparta dokázala situaci ustát. Až po návratu jednoho muže na led trefil Nahodil tyčku. To už v pardubické brance stál Kopřiva, který vystřídal Maxwella, a brzo si musel poradit s šancí Hamiltona.

Pardubice postupně vyrovnaly hru a hnaly se za vyrovnáním. Ve 35. minutě si Kaut počkal na správnou chvíli k přihrávce a pak zpoza branky našel Lukáše Nahodila, který rychlou ranou snížil na rozdíl jediné branky – 2:3. Za 22 vteřin byl vyloučen Buchtele a Dynamo v přesilovce srovnalo. Čáslavovo nahození dotlačil do branky Tomáš Marcinko – 3:3.

Rozpumpovaná aréna hnala domácí za vedoucí brankou. Dynamo sice promarnilo další zkrácenou přesilovku pět na tři, ale v čase 39:16 znovu švihl z dálky David Tomášek a domácí otočili stav – 4:3. Sparta se dokázala rychle oklepat. Ještě před přestávkou pláchl pardubické obraně Jan Buchtele a po povedeném blafáku srovnal – 4:4.

Hosté přetáhli vedení na svou stranu

Vrátit vedení na stranu domácích mohl při přesilovce hře na začátku třetí části Redenbach, ale jeho zakončení si Lukáš, který po pauze nahradil Pöpperleho, pohlídal. Hra se pak výrazně uklidnila, oba týmy čekaly na chybu soupeře.

Ta přišla ve 49. minutě, kdy dva hráči Sparty ujeli do přečíslení a Daniel Přibyl rychlou střelou mimo Kopřivův dosah dostal hosty do vedení – 4:5. Dynamo se snažilo opět rychle srovnat, ale naráželo na těsnou a neprostupnou obranu hostů, která nepovolila ani přesilové hře po faulu Saboliče.

Až v závěru se Dynamo dokázalo natlačit přes Lukáše a dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny měl vyrovnání na hokejce Bokroš, jenže nedokázal dopravit kotouč do poloprázdné branky. Domácím nevyšla ani brzká hra bez gólmana, ve které naopak ujel Čajkovský a do ranou do opuštěné klece rozhodl – 4:6.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „První třetina byla z naší strany katastrofální, na střely jsme prohráli nepochopitelně 4:19. Pak jsme sice na začátku druhé části dostali gól na 0:3, ale z hráčů najednou všechno spadlo a začali bruslit, dohrávat souboje, hrát s pukem a Spartu jsme dokázali přehrávat. Dostali jsme se do vedení 4:3, zbývalo jen 40 vteřin do přestávky. Hráče jsme ještě nabádali, aby neudělali chybu, ale jeden obránce šel napadat a druhý propadl na útočné modré čáře. Tím gólem jsme Spartu vrátili do hry. Třetí třetinu jsme byli střelecky aktivnější, ale po ojedinělé akci inkasovali. Dvě třetiny jsme hráli parádní hokej, ale chyby nás stály zápas.“

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „Za naší strany byl zápas jako den a noc. První třetina byla den, kdy jsme hýřili aktivitou a nápady. Druhá byla noc, protože jsme svojí nedisciplinovaností a nedůsledností přišli o poměrně luxusní náskok. Před třetí třetinou jsme si řekli, že nemůžeme inkasovat branku, která by nás stála zápas. Díky bohu jsme neinkasovali, ale naopak vstřelili dva góly, takže bereme tři body.“