13.9.2015
David Záruba

Pardubice na body čekají, doma podlehly Plzni

PARDUBICE — V prvním utkání nové sezony ve své aréně nestačili hokejisté Dynama Pardubice na Plzeň, které podlehli 1:4. Jediný gól Východočechů vstřelil v přesilovce ve druhé třetině Petr Čáslava.

Tipsport extraliga, 2. kolo, neděle 13.9.2015, Tipsport arena

1:4
0:1, 1:1, 0:2
Branky a nahrávky: 34:31 Čáslava (Divíšek, Marcinko; 5/4) – 13:49 Kubalík (Kracík, Indrák; 5/5), 39:00 Kubalík (Kracík; 5/5), 41:42 Kubalík (J. Sýkora; 4/5), 46:46 Hossa (J. Sýkora, Preisinger; 5/5). Vyloučení: 7:5 (1:2, 3:2, 3:1). Využití: 1:1. Diváci: 7854. Střely na branku: 26:31 (13:10, 4:12, 9:9). Srážky: 9:12. Vhazování: 29:26. Blokované střely: 0:8. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Nejlepší hráči: Petr Čáslava – Dominik Kubalík.
Dynamo Pardubice: Kristan – Ščotka, Čáslava, Štajnoch, Gregorc, Roupec, Šeda, Bokroš – P. Sýkora, Divíšek, Rolinek – Svoboda, Nahodil, Tybor – Havlík, Marcinko, Kolář (40:00 Tomášek) – Moučka, Poulíček, Starý. Trenéři: Miloš Říha a Václav Baďouček.
Plzeň: Machovský – Kadlec, Sklenička, Jeřábek, Moravčík, Kubka, Pulpán, Andrlík – Kratěna, Bližňák, Lev – J. Sýkora, Preisinger, Hossa – Indrák, Kracík, Kubalík – Hollweg, Poletín, Schleiss. Trenéři: Michal Straka, Ladislav Čihák a Jaroslav Špaček.

Čekání skončilo. Po 55 letech vyjeli pardubičtí hokejisté k extraligovému utkání na domácím ledě pod tradičním názvem Dynamo. Páteční premiérové kolo Pardubicím nevyšlo, když v poslední minutě ztratily minimálně bod na hřišti Mladé Boleslavi. Na řadě byla Plzeň!

Dynamo pálilo tutovky, udeřila Škoda

Pardubice už ve druhé minutě dostaly k dispozici přesilovou hru a okamžitě se vydaly obléhat plzeňskou branku. Machovský dlouho kontroloval jen střely z dálky, v závěru oslabení se ale pořádně zapotil. Nejprve vyrazil Tyborovu střelu na tyč, poté vleže zneškodnil i Nahodilovu gólovou dorážku.

I po přesilovce se Dynamo drželo vepředu. Divíšek chytrou zadovkou našel Sýkoru, který rozvlnil jen boční síť. Blízko ke gólu byl poté třetí útok domácích, jenže Marcinko ani Poulíček nedokázali dotlačit kotouč za Machovského. Plzeň si větší šanci připravila až ve 12. minutě, kdy byl před brankou osamocený Kratěna, ale bekhendem mířil jen do Kristanova betonu.

Hosté útočnou snahu nezabalili a ve 14. minutě slavili. Dominik Kubalík na brankovišti nezmatkoval a po blafáku zavezl kotouč až do branky – 0:1. Při přesilovce pak mohl druhou branku přidat Lev, který si sjel na zadní tyč, ale netrefil puk podle představ.

Čáslava vyrovnal jen na pět minut

Škoda byla na startu druhé části aktivnější, k čemuž jí pomohla i přesilová hra. V ní měl slušnou šanci na hranici brankoviště zaparkovaný Hossa, ovšem minul pardubickou svatyni. Nadějné přečíslení dvou proti jednomu zakončil agilní Kubalík vysoko nad branku. Vůbec největší možnost měl v polovině zápasu Hossa, jehož gólovou střelu stihl Kristan v poslední chvíli zastavit.

Dynamo se k vyrovnávací brance propracovalo při přesilovce v 35. minutě. Marcinko od mantinelu nabil Petru Čáslavovi, jehož tvrdá rána propadla Machovskému za záda do branky – 1:1.

Pardubice se následně musely bránit plzeňské přesilovce, při které Kristan předvedl několik jistých zákroků. Remízový stav přesto do přestávky nevydržel. Kracík přesným pasem proti hokejce vybídl ke skórování Dominika Kubalíka, který rychlým švihem nad Kristanovo rameno vrátil Plzni vedení – 1:2.

Plzeň rychle navýšila vedení a to udržela

Na začátku třetí části dokonal Kubalík hattrick. Při vyloučení Tybora se k plzeňskému útočníkovi odrazil kotouč před brankou a Kristan byl proti jeho dorážce naprosto bezmocný – 1:3.

Pardubice se k ohrožení Machovského dostávaly ztuha. Zvýšenou aktivitou se snažily dostat soupeře pod tlak, ale narážely na zformovanou obranu. Navíc ve 47. minutě Škoda znovu slavila, a opět díky důrazu před brankou. Marcel Hossa se přes klubko těl prodral ke kotouči a zavěsil – 1:4.

Dynamo mohlo okamžitě odpovědět, ale Svoboda svůj povedený blafák nedotáhl až ke gólu. Další rychlé přečíslení zakončoval při hře čtyři na čtyři Sýkora jen do Machovského betonu. Hned nato vyrazila Plzeň do protiútoku a Kristan musel lapačkou zneškodnit pokus Lva.

Pardubice se musely cpát dopředu, z čehož pramenily šance i pro hosty. Blížňák po jednom z protiútoků trefil tyčku. Na rozdíl dvou branek mohl snížit Poulíček, ale jeho dorážka minula plzeňskou branku.

Miloš Říha (HC Dynamo Pardubice): „Měli jsme dobrý začátek, deset minut jsme odehráli dobře, tam jsme hráli aktivně, nevyužili jsme dvě přesilovky a několik příležitostí, ale celkově jsem z výkonu našeho mužstva velmi zklamaný. Už ve druhém zápase za sebou, protože hráči absolutně neodvádí maximum, co je v jejich silách. Proto nám pak soupeř odskočí, i když třeba se štěstím. Po hrubých chybách to dnes Plzeň rozhodla v rychlém sledu za sebou, hrát jsme pak začali zase až za stavu 1:4, kdy jsme tam měli tři šance. Nechápu, proč takhle nehrajeme 60 minut.“

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): „Myslím, že jsme dnes podali výborný kolektivní výkon. Samozřejmě nám přálo i štěstí, hlavně na začátku zápasu. Při těch oslabeních nás podržel brankář Matěj Machovský, byla tam i nějaká tyčka, ale pak si myslím, že jsme se od druhé třetiny zlepšili. Rozhodl asi konec druhé třetiny, kdy jsme dali gól, a pak začátek třetí. Moc si toho vážíme, protože tady v Pardubicích je to vždycky těžké.“