Balaštíkův hattrick porazil Pardubice

16.10.2004 | Jan Hrabal

Škoda! Dlouho držel tým HC Moeller Pardubice nadějný výsledek, ale nakonec si z ledu mistra neodváží ani bod. Svěřenci trenéra Vladimíra Martince především nedokázali uhlídat zlínského střelce Jaroslava Balaštíka, jenž třemi trefami prodloužil zlínskou vítěznou sérii.

14. kolo, sobota 16.10.2004 od 17:00 hodin, Zimní stadion Luďka Čajky
Berani Zlín

Branky a nahrávky: 14:10 Balaštík (Okál), 25:27 Balaštík (M. Erat, Zubíček), 55:57 Balaštík (M. Erat, Zubíček) – 9:25 Mikeska (Bulis), 35:13 Novotný (Mikeska). Rozhodčí: Minář – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:7 navíc Mikeska a Novotný (oba Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 5834. Střely na branku: 39:27. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Berani Zlín: Murín – Blaťák, M. Hamrlík, Tesařík, R. Harmlík, D. Nosek, Galvas, Vosátko, Zubíček – Balaštík, Leška, M. Erat – Barinka, Čajánek, Kováčik – Okál, Kristek, Záhorovský – Ambruz, Martin Čech, Mokrejš. Trenéři: Ernest Bokroš a Jaroslav Stuchlík.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Mudroch, Novotný, Pácal, Linhart, Čáslava – Hemský, Dopita, Blažek – Hejduk, Mikeska, Bulis – P. Sýkora, Rolínek, Korhoň – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Vyrovnaný úvod

Pardubice vstoupily do zápasu s velkou chutí, hned ve 2. minutě střela Tulisova ostrá střela orazítkovala Murínovu tyč. O chvíli později se zase na Lašáka řítil bek Vosátko, který přestřelil. Od úvodních minut se na Zimním stadionu Luďka Čajky hrál pěkný hokej s šancemi na obou stranách. Další přišla v 10. minutě, po akci zlínských hokejistů se do přečíslení dostali Dopita s Hemským. Vyměnili si puk, ale pardubický kapitán trefil jen Murína. Veseleji bylo o chvilku později. Nejrychleji před Murínovou brankou se zorientoval Mikeska, jenž poslal puk za brankovou čáru domácích. Zlín sice reklamoval Bulisovo postavení v brankovišti, ale hlavní sudí gól správně uznal i bez posouzení videa – 0:1. O tři minuty mohl skórem ještě více pohnout Hemský, ale na Dopitou přihrávku zpoza brány nedostal. Domácí ale také hráli dobře, ve 13. minutě se Lašák musel natahovat po Mudrochem nešťastně tečované střele. Chvíli poté domácí útočník Balaštík seknutím napadl Lašáka a na zlínském ledě se poprvé jiskřilo. Odpočinout na dvě minuty si šli Balaštík a mstitel Blažek. O 49 sekund později byl za držení vyloučen Novotný a Zlínu se naskytla poměrně dlouhá výhodná přesilovka čtyři na tři. Domácí sice lákavou nabídkou pohrdli, ale radovali se chvilku po návratu obou vyloučených hráčů. Když se hrálo pět na čtyři, trefil se přesnou střelou právě Balaštík a odstartoval tak svůj povedený střelecký večer – 1:1. Do konce prvního dějství byl ještě vyloučen pardubický Čáslava, domácí se dostali do šancí, ale v čase 20:00 svítilo na tabuli přijatelných 1:1.

Parádní trefa Novotného

Do druhého dějství nevstoupili pardubičtí hokejisté nejšťastněji, Mikeska po evidentním faulu na něj dostal deset minut osobní trest. „Řekl jsem nějaké peprnější slovíčko, pan rozhodčí si to vztáhl na sebe,“ okomentoval celou situaci v přestávkovém televizním rozhovoru. Ve 24. minutě mohl skórovat Hemský, který se nádherně uvolnil, ale v nelehké situaci nedotáhl bekhendový blafák do gólového konce. O dvě minuty se ale gólově urodilo na druhé straně, když Balaštík z úhlu trefil, jak nejlépe mohl – 2:1. Ve 27. minutě se zase před bránou po Průchově akci zjevil Kolář, ale v pádu nedokázal zasunout puk za Murína. Zlín byl opticky aktivnější, ale i Pardubice měly několik střeleckých příležitostí. Sice ne tu největší, ale nádherným způsobem proměnil svou šanci Novotný. Mikeska se omluvil za svou „panenku“ pěknou přihrávkou, kterou gólově zúročil přesnou střelou pod víko pardubický bek – 2:2.

Nešťastný konec

Ve třetí třetině hokejové drama vrcholilo. Pardubice vědouce, že bod ze Zlína by byl zlatý, se snažily ubránit cennou remízu. Ve 43. minutě napálil puk na branku domácí Nosek, tribuny povstaly oslavujíce trefu, ale puk orazítkoval pouze tyč. O minutu později se v kalném světle ukázal střelec duelu Balaštík, jenž nejprve srazil domácího gólmana, poté se ještě stihl poprat s Hemským. Před Murínem se také děly zajímavé věci: pardubické hokejisty asi bude mrzet neproměněné sólo Petra Sýkory. V 53. minutě nejprve střílel Balaštík vedle, chviličku poté mohl skórovat Hejduk a dorážet Rolínek. Ve Zlíně se hrál velmi zajímavý hokej až do posledních minut. Bohužel byly pro Pardubice smutné. Pouhé tři minuty před koncem zpracoval Erat přihrávku, v tísni ji poslal na Balaštíka, který hattrickem vstřelil vítězný gól – 3:2. Pardubicím se poslední šance naskytla v souvislosti vyloučením zlínského týmu, který hrál v šesti, trenér Martinec vyšperkoval situaci odvoláním brankáře Lašáka, ale prohře nezabránil.

Pardubice předvedly na zlínském ledě sympatický výkon a nebýt zaváhání obrany při Balaštíkově třetím gólu si mohly odvést i nějaký ten bod. Po pěti výhrách v řadě nedokázal HC Moeller Pardubice ve dvou utkáních po sobě na kluzištích soupeřů bodovat. Šanci o nápravu má již toto úterý, kdy od 18.00 přivítá v Duhové aréně hokejisty Litvínova.

Jaroslav Stuchlík (HC Hamé Zlín): „Diváci viděli nadprůměrné utkání ve vysokém tempu. Přestože oba celky včera hrály a absolvovaly náročné cestování, bylo se na co dívat. V koncovkách si věříme, v této sezoně jsme ji ještě ani jednou neprohráli. I tentokrát jsme byli díky střelecky disponovanému Balaštíkovi šťastnější.“

Vladimír Martinec (HC Moeller Pardubice): „Z naší strany to byl nervózní zápas, který však měl špičkovou kvalitu. Vzhledem k průběhu utkání a šancím, které si oba celky vytvořily, jsme si zasloužili minimálně bod.“

Vzájemné zápasy 2004/2005
28.9.04 Dynamo Pardubice – Berani Zlín 1:3