Pardubice vyhrály v Olomouci a posílily svou pozici v šestce

1.2.2015 | Karolína Vysloužilová, Jan Hrabal

OLOMOUC — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vydřeli v posledním utkání před reprezentační přestávkou zápas v Olomouci, na Hané vyhráli 2:1. Ve 14. minutě se prosadil Tomáš Kaut, na 2:0 zvýšil Lukáš Nahodil. Domácí Olomouc v závěru v přesilovce pět na tři snížila, ale Pardubáci dokázali cennou výhru přes power play domácích udržet.

44. kolo, neděle 1.2.2015 od 17:00 hodin, Zimní stadion Olomouc
Olomouc

Branky a nahrávky: 54:25 Houdek (Vyrůbalík, Herman; 5/3) – 13:59 Kaut (Semorád; 5/5), 20:25 Nahodil (5/5). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 7:8 (3:1, 1:2, 3:5). Využití: 1:0. Diváci: 3968. Střely na branku: 28:29 (9:14, 12:9, 7:6). Srážky: 14:10. Vhazování: 27:24. Blokované střely: 8:11. Průběh utkání: 0:2, 1:2. Nejlepší hráči: Tomáš Rachůnek – Robert Kristan.
Olomouc: Vošvrda – Houdek, Skrbek, Škůrek, Vyrůbalík, Staněk, Jaroměřský, Rašner – Rác, Marosz, Buc – Rachůnek, Herman, Laš – Zuzin, Knotek, Cibák – Jergl, Diviš, Dlouhý. Trenéři: Petr Fiala a Jiří Dopita.
Dynamo Pardubice: Kristan – Čáslava, Gregorc, Čutta, Benák, Havlík, Píša, Ščotka, Korím – Sýkora, Marcinko, Zohorna – Radil, Nahodil, Tybor – Semorád, Kaut, Cetkovský – Půhoný, Špaček, Gašparovič. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nastoupili do utkání v Olomouci v pozměněné sestavě, trenéři museli od samého začátku improvizovat oproti původním plánům, neboť hned v prvním střídání se zranil a zápas nedohrál Jiří Půhoný.

Tomáš Kaut poslal Pardubice do vedení

Úvodní třetinu začaly oba celky opatrně, první větší šanci měl po obrovské chybě domácího obránce Davida Škůrka Radoslav Tybor, který se dostal do samostatného úniku. Tomáše Vošvrdu však nepřekonal. Na druhé straně měl příležitost otevřít skóre Martin Cibák, jenž se mezi kruhy dostal k odraženému puku a mohl zakončit do prázdné brány, do cesty se mu ale postavil bránící hráč.

První vyloučení přišlo v deváté minutě, kdy byl za nedovolené bránění vyloučen David Škůrek. Východočeši si však přesilové hry příliš neužili, protože za půl minuty byl za sekání poslán na trestnou lavici Lukáš Nahodil. O necelé dvě minuty se držením spoluhráče provinil Robin Staněk a Pardubice se díky přesilové hře usadily v pásmu před domácím gólmanem. Největší šanci měl Zohorna, Vošvrda však byl pozorný a puk za svá záda nepustil.

Skóre se měnilo až ve čtrnácté minutě. Jan Semorád zavezl puk za olomouckou svatyni, odkud jej přihrál mezi kruhy na zcela volného Tomáše Kauta, jenž už se před Vošvrdou nemýlil – 0:1

Lukáš Nahodil zvyšoval na 2:0

Pardubice začaly prostřední dvacetiminutovku ve velkém stylu. Pětadvacet vteřin po úvodním buly zvýšili náskok Pernikáři, když si přihrávku od Lukáše Nahodila do vlastní brány srazil vracející se Roman Rác – 0:2.

V 26. minutě byl za sekání potrestán pardubický Jakub Čutta a Mora dostala výhodu přesilové hry. Šanci srovnat měl Rostislav Marosz, jeho střela ovšem proletěla těsně kolem Kristanovy brány.

Ve 32. minutě se ocitl před zcela odkrytou pardubickou svatyní Radek Dlouhý, nahrávku od spoluhráče však promáchl.

Robert Kristan chytil trestné střílení

Domácí začali třetinu bojovně. Ve 42. minutě se Marek Laš dostal k odraženému puku mezi kruhy, ale jeho střela letěla těsně vedle pardubické klece. O necelou minutu měl velkou šanci Peter Zuzin, jeho střela ale letěla nad. O čtyři minuty později mohl zvýšit náskok Lukáš Nahodil, Vošvrda však puk stačil vyrazit.

Necelých deset minut do konce byl při úniku faulován domácí Tomáš Rachůnek, při nařízeném trestném střílení však Kristana nepřekonal.

Olomoučtí v 54. minutě dostali výhodu dvojnásobné přesilovky, kterou proměnili, když pardubického brankáře prostřelil Tomáš Houdek, a snížil na 1:2. Do konce zápasu už ale gól nepadl, Pardubice ubránily i více než minutovou power play a získaly cenné tři body.

Petr Fiala (HC Olomouc): „Bylo vidět, že hráči bojují s psychikou a chybí jim klid. I když jsme prohrávali 0:2, tak jsme nerezignovali a postupem času jsme si vypracovávali šance. Měli jsme tam nájezd a závěr jsme zdramatizovali. Byly tam dvě šance na vyrovnání, ale Pardubice také mohly rozhodnout. Za bod bychom byli přešťastní. Naštěstí je reprezentační pauza, věřím, že se zkonsolidujeme.“

Miloš Říha ml. (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Hráli jsme v Olomouci minule před reprezentační pauzou, nepovedlo se nám to a podle toho jsme se připravili na tento duel. První třetinu jsme odehráli nejlépe, ale nebyli jsme tak úspěšní v přesilovkách. Pak jsme si dělali problémy zbytečnými chybami a vyloučeními. Naštěstí jsme to ustáli jen s jedním gólem. V Olomouci se hraje těžce i přes nynější stav, takže jsme rádi za tři body.“

Vzájemné zápasy 2014/2015
12.8.14 Olomouc – Dynamo Pardubice 4:0