Pardubice v Litvínově neuspěly, inkasovaly šest gólů

18.1.2015 | Jan Hrabal

LITVÍNOV — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nenavázali na poslední dvě utkání s Litvínovem a na ledě druhého týmu Tipsport extraligy prohráli 2:6. Po Jánského trefě sice otočili nakrátko vývoj utkání Michael Špaček a Jakub Gašparovič, Severočeši ale stihli vstřelit další tři branky v první třetině a získat rozhodující náskok, který postupně navýšili.

39. kolo, neděle 18.1.2015 od 17:30 hodin, Zimní stadion Ivana Hlinky
Litvínov

Branky a nahrávky: 6:28 Jánský (Hübl; 5/4), 15:56 Šlégr (5/5), 16:32 Trávníček (Gerhát, Štindl; 5/5), 17:06 Ručinský (Hanzl; 5/5), 29:24 Petružálek (5/5), 52:52 Ručinský (Hübl; 5/4) – 13:50 Špaček (Zohorna, Marcinko; 5/5), 15:02 Gašparovič (Roubík, Ščotka; 5/5). Rozhodčí: Horák, Šindler – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:3 (1:1, 3:0, 1:2). Využití: 2:0. Diváci: 5128. Střely na branku: 38:29 (16:15, 10:12, 12:2). Srážky: 22:8. Vhazování: 32:38. Blokované střely: 15:8. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 6:2. Nejlepší hráči: Martin Ručinský – Michael Špaček.
Litvínov: Francouz – Pavlík, Kubát, T. Pavelka, Šlégr, Štindl, Frolo, Baránek – Jánský, Hübl, Lukeš – Petružálek, R. Hanzl, Ručinský – Martynek, Gerhát, Trávníček – Majdan, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Radim Rulík a Miloslav Hořava.
Dynamo Pardubice: Kristan (16:32 Halász) – Píša, Čáslava, Benák, Havlík, Čutta, Ščotka, Gregorc, Korím – Marcinko, M. Špaček, T. Zohorna – Radil, Nahodil, Tybor – Gašparovič, Roubík, Starý – Voženílek, Kaut, Půhoný. Trenéři: Miloš Říha st. a Miloš Říha ml.

Pardubičtí museli před zápasem řešit patálie se sestavou, ze které ze zdravotních důvodů vypadli útočníci Jiří Cetkovský a Petr Sýkora. Východočeši tak využili Jaroslava Roubíka, který oblékl pardubický dres po osmi a půl letech.

Jedenatřicet střel a šest branek!

První dějství nabídlo hojně zaplněným tribunám totální hokej na obou stranách směrem dopředu. Fanoušci si museli připadat jak v osmdesátých letech, kdy běžně padalo deset gólů za zápas a to nejen v soubojích dvou možná nejofenzivnějších klubů.

Hned v úvodu měly Pardubice k dispozici přesilovou hru, Šlégrovo podražení ale nepotrestaly. Petr Čáslava v početní výhodě pálil od modré, neuspěl. Stejně tak Tomáš Marcinko po svém dravém průniku.

Domácí hokejisté se s první nabídnutou šancí nijak nerozpakovali: Jaroslav Gašparovič putoval v čase 5:57 na trestnou lavici za hákování, zpět na led šel po 31 vteřinách. Peter Jánský dostal přihrávku od mantinelu na pravý kruh, projel až před Kristana a zblízka ho prostřelil – 1:0.

V 10. minutě mohli domácí vést o dvě branky. František Lukeš zpoza branky našel Jiřího Šlégra, který si sjel mezi kruhy. Jeho pokus však Robert Kristan skvěle čapl do lapačky. Slovinský brankář si pak poradil také s Gerhátovou střelou švihem.

Hosté dokázali vyrovnat stav v čase 13:50 po rychlém protiútoku. Puk se dostal na levý kruh k Michaelu Špačkovi, ten hned vystřelil a procpal kotouč mezi tělem a tyčkou – 1:1.

Červenobílí pak dokázali otočit vývoj utkání, na začátku 16. minuty nahodil puk na bránu Jan Ščotka, od Jaroslava Roubíka se dostal až k Jakubu Gašparovičovi a ten jej poslal spěšně do poloodkryté sítě – 2:1.

Pardubické vedení ale trvalo pouze 54 sekund. Po rychlé akci Litvínova se ke střele od modré čáry dostal Jiří Šlégr a domácí legenda srovnala na 2:2.

Po dalších 36 vteřinách Severočeši opět vedli, když Michal Trávníček zůstal nekrytý před bránou a překonal Roberta Kristana – 3:2. Slovinský gólman pak přepustil své místo Tomáši Halászovi.

Slovenského brankáře pak „přivítal“ další olympionik z Nagana – Martin Ručinský se po rychlé souhře trefil přesně k tyči – 4:2.

Přestřelka skončila

Zatímco první třetina nabídla dohromady 31 střel, domácí ji v této statistice vyhráli 16:15, tak ve druhé dvacetiminutovce se vše vrátilo do normálu. Východočeši v ní sice soupeře přestříleli 12:10, skórovali ale pouze domácí.

V polovině zápasu Jakub Petružálek se dostal do zakončení a sám před Tomášem Halászem se nemýlil – pardubického gólmana prostřelil mezi betony – 5:2.

Ve 32. minutě měly Pardubice výhodu šestatřiceti vteřin hry v pěti proti třem, jedinou nebezpečnou střelu v této pasáži vyslal Radoslav Tybor. Slovenský kanonýr ale neuspěl.

Litvínov si zápas pohlídal a Pardubice poprvé porazil

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky se litvínovské ochozy radovaly pošesté, marně ale. Viktor Hübl zakončil svůj průnik bekhendovou střelou, Tomáš Halász ji chytil a až po odpískání zamířil kotouč do sítě. Pak se Pardubice úspěšně bránily po Čuttově faulu loktem.

V čase 52:39 byl za vysokou hůl vyloučen Tomáš Marcinko a domácí ukázali, proč jsou v přesilovkách doma nejlepší. Ideální puk dostal Martin Ručinský, sjel si mezi kruhy a švihem do pravého rohu nedal pardubickému brankáři šanci – 6:2.

V závěru mohly Pardubice zkorigovat zápas, když v 58. minutě odmašíroval na trestnou lavici Karel Kubát za krosček, červenobílí ale neuspěli.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice tak poprvé v letošní sezoně nestačili na Litvínov a v posledním utkání třetí čtvrtiny základní části Tipsport extraligy mu podlehli o čtyři branky.

Miloslav Hořava (HC Verva Litvínov): „První třetinu byly Pardubice lepším týmem, přesto jsme ji paradoxně vyhráli. Zlepšili jsme se až od druhé třetiny. Pardubice mají výborný tým, nyní i skvělou formu, takže tři body jsou pro nás výborné.“

Miloš Říha ml. (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Přijeli jsme s cílem hrát z kvalitní obrany a podle výsledku vidíme, že se nám to nepovedlo. O utkání rozhodla první třetina. Za stavu 2:1 jsme zbytečně chtěli dávat další branky a dostaly jsme vyrovnávací branku a poté další dvě v rychlém sledu. Ve druhé třetině jsme měli šance i tlak, bohužel místo toho jsme opět inkasovali. Pátý gól rozhodl o utkání. Nemůžeme být spokojeni s obrannou činností.“

Vzájemné zápasy 2014/2015
17.10.14 Litvínov – Dynamo Pardubice 2:4