13.11.2013
David Záruba

Gól Tomáše Noska na Vítkovice nestačil

PARDUBICE — První extraligový zápas po reprezentační přestávce hokejistům HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nevyšel. Východočeši sice vedli po 46 sekundách zásluhou Tomáše Noska, Ostravané ale zápas otočili. Pardubicím nepomohla ani nastřelená tyčka Petra Sýkory, nebo půlminutová power play v závěru.

Tipsport extraliga, 19. kolo, středa 13.11.2013, ČEZ Arena Pardubice

1:3
1:1, 0:1, 0:1
Branky: 0:46 Nosek (Kousal; 5/5) – 8:40 Szturc (Hlinka; 5/5), 23:06 Vandas (Kucsera; 5/5), 41:36 Huna (Svačina, Roman; 4/5). Rozhodčí: Šindler, Fraňo - Frodl, Charvát. Vyloučení: 2:5 (1:1, 0:2, 1:2). Využití: 0:1. Diváci: 7109. Střely na branku: 31:25 (7:10, 10:9, 14:6). Srážky: 8:3. Vhazování: 36:29. Blokované střely: 8:3. Průběh utkání: 1:0, 1:3. Nejlepší hráči: Tomáš Nosek – Lukáš Kucsera.
Dynamo Pardubice: Růžička – Zdráhal, Benák, Kočí, Píša, Vášíček, Gregorc, Čáp – Zohorna, Cetkovský, Sýkora – Nosek, Kousal, Radil – Číp, Marha, Endál – Rys, Poulíček, Veselý. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha ml.
Vítkovice: Dolejš (Málek) – Barinka, Hruška, Kudělka, Sloboda, Kovář, Stehlík, Štencel – Húževka, Burger, Strapáč – Svačina, Roman, Huna – Szturc, Hlinka, Káňa – Valčák, Vandas, Kucsera. Trenéři: Peter Oremus a Roman Šimíček.

Pardubice po reprezentační přestávce nasadily do zápasu staronovou posilu Lukáše Endála, který hrál na křídle třetího útoku. Kvůli zranění scházeli slovenští hráči Tybor, Somík a Ďaloga.

Pardubice bleskově otevřely skóre, hosté pak srovnali krok

Pardubičtí hokejisté měli snový vstup do zápasu. Už v prvním střídání pláchl vítkovickým zadákům Sýkora, ale v zakončení bekhendem minul. Domácí se však přilepili k útočnému pásmu a v čase 0:46 slavili vedení. Kousal nasměroval kotouč k brankovišti, kde si jej převzal Tomáš Nosek a šikovným manévrem zasunul mezi Dolejšovy betony – 1:0.

Domácí pak nevyužili první přesilovou hru zápasu. Útočné pokusy Vítkovic obstarávala zejména lajna vedená Ondřejem Romanem, ale Růžička její kroužení kolem své branky bedlivě hlídal. Méně štěstí měl pardubický gólman při akci Hlinky, po jehož střele si odražený kotouč našel Roman Szturc a okamžitě zavěsil – 1:1.

Svou početní výhodu si pak zasloužili i hosté a měli jednu velice slušnou šanci. Obránce Sloboda si najel na přihrávku zpoza branky a nikým neobtěžován zakončil prudkou ranou přímo do Růžičky. V závěru třetiny mohl pohnout stavem zápasu Cetkovský, který se před Dolejšem dostal ze sevření, ale pak nezvládl ideálně vystřelit.

Vítkovice otočily skóre, navíc neproměnily nájezd

Hned v úvodu třetiny vystrašil Dolejše dalekonosnou střelou Píša, brankář Vítkovic se za pukem, který proplachtil kolem jeho ramene, jen ohlédl. Pěknou akcí se poté prezentoval Lukáš Endal, jenž udržel kotouč i proti výrazné přesile a po několika obrátkách za brankou zakončil do Dolejše.

Vítkovice se poprvé v zápase dostaly do vedení po rychlém kontru čtvrtého útoku. Vandas nejprve nedotáhl nadějný úprk kolem mantinelu, ale po pár vteřinách si počkal na Kucserův pas přes brankoviště a pohodlně zakončil do prázdné branky – 1:2.

A Pardubicím mohlo být i hůře, vítkovičtí hráči v poslední pětiminutovce pořádně zatopili. Po faulu Kočího jel Szturc samostatný nájezd, avšak mezeru mezi Růžičkovými betony nenalezl. Ten samý hráč v dalším střídání trefil dokonce břevno. Sérii šancí zakončila dvojice Roman – Svačina, kterou dvěma skvělými zákroky vyčapal Růžička.

Obrana hostů odolala, Pardubice vyrovnat nedokázaly

Branková konstrukce zachránila ve třetí třetině i hosty. Ihned po buly se do puku opřel Petr Sýkora, na což Dolejš pořádně ani nereagoval, ale pomohla mu tyč. Pardubice se nadále držely v útočné třetině, ale souboje s maskovaným mužem hostů prohrávaly.

Porci štěstí si vybral i domácí brankář Růžička, který podivně vyrazil kotouč nad sebe, načež musel rychle couvat na svou pozici, aby černá guma nezapadla za jeho záda. Další ošemetnou situaci kolem své branky už ale neustál. Při přesilovce dostal nabito mezi kruhy Rudolf Huna a ranou do šibenice zvýšil – 1:3.

Na ledě se v závěru trochu přiostřilo, ale vše se odehrávalo v rámci únosných mezí. Pardubice potřebovaly dobývat vítkovickou branku, k čemuž je obrana hostů moc nepouštěla. Naopak na druhé straně nepřesně zakončil nadějnou situaci Hlinka. Pardubice zkusily v posledních desítkách vteřin hru bez brankáře, avšak alespoň na snížení nedosáhly.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Vítkovice vyhrály zaslouženě. My jsme sice vstřelili první gól, ale vůbec nám to nepomohlo, spíše uškodilo. Dnes jsme podali velice špatný výkon, víc k tomu není potřeba dodávat.“

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): „Věděli jsme, že to bude opravdu náročný zápas, ale nás přístup byl vynikající. Kromě prvních pěti minut jsme měli lepší pohyb a zaslouženě jsme vyhráli, čehož si velice ceníme.“