17.9.2013
David Záruba

Skvělá domácí premiéra! Litvínov inkasoval pět kusů

PARDUBICE – Prohra v Brně smazána! Pardubičtí hokejisté na domácím ledě nasázeli Litvínovu pět branek a připsali si první výhru v nové sezoně. Po dvou brankách nastříleli Východočeši v první a druhé třetině, v té závěrečné jistil výsledek svým prvním extraligovým gólem Radek Číp. Čistým kontem výrazně přispěl Martin Růžička.

Tipsport extraliga, 2. kolo, úterý 17.9.2013, ČEZ Arena Pardubice

5:0
2:0, 2:0, 1:0
Branky a nahrávky: 3:31 Somík (Sýkora, Kočí; 5/5), 17:25 Sýkora (Somík; 5/5), 22:40 Kolář (Ďaloga, Starý; 5/5), 27:04 Zohorna (Benák; 5/5), 49:57 Číp (Tybor, Čáp; 5/5). Rozhodčí: Šindler, Homola – Flegl, Štofa. Vyloučení: 5:6 (0:3, 1:2, 4:1). Bez využití. Diváci: 7338. Střely na branku: 32:34 (14:7, 11:13, 7:14). Srážky: 8:5. Vhazování: 31:29. Blokované střely: 11:11. Průběh utkání: 5:0. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Viktor Hübl.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Čáp – Sýkora, Kousal, Somík – Cetkovský, Nosek, Zohorna – Kolář, Marha, Starý – Tybor, Číp, Veselý – Špaček. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Litvínov: Francouz (27:04 Franěk) – Gula, Chaloupka, Pavlík, Kousalík, Stříteský, Zeman, Pavelka – Majdan, Hübl, Lukeš – Gerhát, Piroš, Trávníček – Martynek, Hanzl, Pšurný – Jurčík, Černý. Trenéři: Vladimír Jeřábek a Petr Rosol.

Pardubičtí trenéři oproti zápasu v Brně udělali jen jedinou změnu v sestavě. Pozici sedmého obránce obsadil Zdeněk Čáp a odbyl si tak extraligovou premiéru. Litvínovští trenéři posílali na led pouze 11 útočníků, v sestavě Vervy chyběl zkušený Martin Ručinský.

Rychlý gól uklidnil Pardubice, v závěru třetiny zvýšil Sýkora

Oba týmy vstoupily do utkání s pořádnou aktivitou a jak Růžička, tak Francouz na druhé straně si hodně rychle připisovali první zákroky. Zatímco pardubický brankář s jistotou odolával, jeho protějšek už ve 4. minutě inkasoval. Radovan Somík svoji první dobrou šanci neproměnil, poté už se mezi betony trefil přesně – 1:0.

Pak už domácí hokejisté přebírali otěže hry a vypracovali si několik dobrých střeleckých možností. Litvínov se do útočného pásma dostával zřídka, jejich ofenzivní snahu vedl zejména čtvrtý útok, ale ani ten nedokázal na pozorného Růžičku vyzrát.

Pardubice mohly vedení zvýšit při více než minutové dvojnásobné přesilovce. Hned třikrát pálil od modré čáry Petr Sýkora, avšak hradba před Francouzem kotouč do branky nepropustila. Pardubický střelec si vše vynahradil o chvíli později. Sýkora klasicky našlápl na červené čáře, přetlačil obránce a se štěstím propasíroval puk do branky – 2:0.

Pardubice dvěma brankami navýšily vedení

Podobný průběh měla od počátečních vteřin i druhá část utkání. Pardubice v pohodě hlídaly náskok, který navíc dokázaly dalšími góly rozmnožit. Východočeši opět udeřili v úvodu třetiny. Po nahození Ďalogy od modré čáry se šikovnou tečí prosadil útočník Jan Kolář – 3:0.

Litvínov se vytrvale pokoušel o zvrat a připsal si několik nadějných příležitostí. V přesilovce byl sám před Růžičkou Pšurný, avšak stál při zakončení příliš blízko k brance. Pardubický gólman poté musel vyřešit obrovský závar ve svém brankovišti. Svatyni ale uhájil.

Pardubice byly v útoku o poznání efektivnější. Ve 28. minutě tečoval Benákovo nahození Tomáš Zohorna a kotouč propadl mezi Francouzovy betony. To už bylo na mladého brankáře hodně a své místo přepustil zkušenému Petru Fraňkovi.

Z pátého gólu do litvínovské branky už se radoval mladý útočník Jan Veselý, avšak kotouč zasáhl hokejkou nad horní tyčí, a tak nemohla jeho trefa platit. Snížení Vervy na druhé straně odmítl Martin Růžička, který vychytal nájezd Gergáta

"Bůro" zařídil premiérovým gólem Radek Číp

Zdramatizovat třetí třetinu mohl opět nebezpečný útočník Roman Pšurný, který se rychlým manévrem dostal až před Růžičku, ale zblízka nedokázal kotouč dostat za jeho záda. Následně měly oba týmy k dispozici zkrácenou přesilovou hru, ale ani jeden se v ní neprosadil.

Litvínov pak měl k dobru další tři výhody jednoho muže v poli, avšak ani v těch nedokázal překonat bezchybného Růžičku. O něco lépe si vedlo pardubické mládí. Čáp s Tyborem připravili střeleckou pozici pro Radka Čípa a ten bombou do šibenice vstřelil svou první extraligovou branku – 5:0.

Závěr utkání už probíhal v hodně volném tempu. Pardubičtí hokejisté si spolu s fanoušky užívali vysoké vedení a první výhru v nové sezoně.

29 Ú Michael ŠPAČEK 0:30 2 0:15 0 0 0 0 0 1 0
96 Ú Radovan SOMÍK 12:47 16 0:47 1 1 2 2 0 3 0 100 % (1/1)
90 Ú Robert KOUSAL 17:14 23 0:44 0 0 0 2 4 1 0 41 % (7/17)
37 Ú Petr SÝKORA 16:23 20 0:49 1 1 2 2 0 4 0
79 Ú Tomáš ZOHORNA 18:13 21 0:52 1 0 1 1 0 5 0 56 % (5/9)
92 Ú Tomáš NOSEK 18:08 20 0:54 0 0 0 1 2 3 0 73 % (8/11)
94 Ú Jiří CETKOVSKÝ 20:30 22 0:55 0 0 0 1 0 0 1 33 % (1/3)
23 Ú Jan STARÝ 11:44 17 0:41 0 1 1 1 0 1 0 33 % (1/3)
11 Ú Josef MARHA 11:07 18 0:37 0 0 0 1 0 0 0 55 % (6/11)
48 Ú Jan KOLÁŘ 10:41 15 0:42 1 0 1 1 0 1 0
12 Ú Radoslav TYBOR 8:04 13 0:37 0 1 1 1 0 3 0 67 % (2/3)
61 Ú Radek ČÍP 9:13 14 0:39 1 0 1 1 0 2 0 0 % (0/2)
71 Ú Jan VESELÝ 6:34 13 0:30 0 0 0 1 0 1 2
CELKEM: Ø 13:39 Ø 18 Ø 00:44 5 8 13 - 10 32 8 52 % (31/60)

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Chtěli jsme v prvním domácím utkání uspět a to se nám podařilo. Výrazně nás podržel brankář Martin Růžička. Výsledek není vůbec důležitý, navíc si myslím, že moc neodpovídá průběhu utkání, i Litvínov si připravil řadu šancí. Výkon z naší strany byl lepší v první polovině utkání, zejména po čtvrtém gólu hráči trošku odpadli.“

Vladimír Jeřábek (HC Verva Litvínov): „Přijeli jsme do Pardubic perfektně bránit a následně vyrážet do rychlých protiútoků. Vše ale bylo obráceně, my jsme propadali v útočném pásmu a Pardubice vyrážely do brejků. Naši hru musíme změnit a vrátit se k poctivé práci. Soupeři jsme se sice dokázali vyrovnat i co se týče šancí, ale rozhodující fáze je od nás nedůrazná.“