Opačné déjà vu: tentokrát Pardubice přestřílely Plzeň

9.10.2008 | Michal Vilím, Jan Hrabal

PARDUBICE — Historie se opakovala, akorát z obrácené strany. Zatímco vloni Pardubice prohrály v domácí premiéře s Plzní 5:7, nyní dokázaly s svého soupeře přestřílet, a to dokonce 8:5! V divácky atraktivním duelu se nejvíce prosadila Koukalova formace, jež vsítila tři branky, Jan Starý si dvěma góly upevnil vedení v klubové střelecké tabulce.

13. kolo, čtvrtek 9.10.2008 od 17:05 hodin, ČEZ Arena Pardubice
8

Plzeň
Plzeň
5

Třetiny: 1:2, 5:3, 2:0.
Branky a nahrávky: 8:17 Starý (Koukal, Kolář), 21:51 Koukal (Kolář, Starý), 27:05 Tvrdík (Pivko, Divíšek), 28:03 Pivko (Štrbák, Divíšek), 33:10 Divíšek (Štrbák, Pivko), 34:17 Cetkovský (Pucher), 41:52 Starý (Kolář, Koukal), 58:52 Somík (Cetkovský, Čáslava) – 5:53 Matějovský (Důras, Vampola), 12:41 Vlasák (Hudec), 25:01 Fabuš (Kracík), 36:17 Vlasák z trestného střílení, 37:55 Vampola (Důras, Straka). Rozhodčí: Šindler – Kalivoda, Pavlovič. Vyloučení: 8:10. Využití: 3:3. Diváci: 6710. Střely na branku: 37:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 6:3, 6:5, 8:5. Nejlepší hráči: Petr Koukal – Tomáš Vlasák.
Dynamo Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Nakládal, Havíř, Zukal, Kolář II – Cetkovský, Pucher, Somík – Tvrdík, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Radil, Blažek, Ondřej. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.
Plzeň: Málek (27:05 Altrichter) – Benák, Smrek, Čakajík, Hudec, Dresler, Pácal, Cartelli, Redlihs – Fabuš, Straka, Vlasák – Důras, Vampola, Kracík – Dvořák, Kubalík, Matějovský – Kovář, Laš. Trenéři: Pavel Hynek a Milan Razým.

Branky padaly výhradně v převaze jednoho hráče

Zápas soupeřů z vyšších pater tabulky sliboval napínavý televizní duel. Jeho doménou měl být souboj plzeňské ofenzívy s lídrem Martinem Strakou s jeho strážcem rekrutovaným z řad pardubické obrany Petrem Čáslavou. Spolupráce první obrany domácích Časlava – Píša nebyla ovšem pozorná hned ve druhé minutě, kdy plzeňský kapitán po pěkné kombinaci své trojky mířil nad Lašákovu klec.

Ovšem ještě před touto šancí mohl být ve vedení Moeller. A to hned ve 26. vteřině, kdy se po přiťuknutí Cetkovského netrefil Somík. Deset vteřin poté zase trefil Málkovo rameno Divíšek. I přes tento začátek udeřili první Západočeši ve svém produktivním umu. Sudí Šindler poslal odpočinout na trestnou lavici Somíka a Lasselsberger převahu bleskově využil. Důras napřáhl k důraznému příklepu z kruhu a jeho střelu změnil v gól Radek Matějovský – 0:1.

V osmé minutě dostali výhodu přesily na ledové ploše také domácí. A byli neméně úspěšní! Souhru přes připravenou šablonku sehrál produktivní modrý útok Moelleru, kde Koukal nachystal vynikající přihrávku před brankoviště Janu Starému, jenž zvedl puk mimo Málkův dosah – vyrovnáno 1:1.

Zápasu hrály dále prim přesilovky. To potvrdili hosté i v další situaci. Signalizovanou výhodu zajistil pro Plzeň Strakův „hlídač“ Čáslava. Šindler ale trest nakonec neuložil, protože ve spolupráci s šestým hráčem v poli dostal kotouč Tomáš Vlasák, který vyčkal se svým švihem až na ideální moment. Puk pak prolétl klubkem hráčů až do sítě – 1:2. Šest minut před koncem třetiny mohla Plzeň inkasovat v oslabení tři ku pěti, avšak ubránila se více než pozorně.

Brankový ohňostroj přinesl přestřelku se skórem 6:5

Není bez zajímavosti, že dva diváci sledovali první třetinu z reklamního vozu situovaného do rohu arény. Před druhým dějstvím, ale svou „výhru“ již dál nečerpali a své místo opustili. Neviděli tak druhou branku domácího celku, která padla po trochu vzdušné souhře Koláře se zakončujícím Petrem Koukalem, který těsně před Málkem usměrnil plachtící puk do sítě – 2:2.

Rozhodčí Šindler poté vyloučil domácího Havíře a Západočeši převahu znovu proměnili. Hezkou souhru první formace zakončil najíždějící Peter Fabuš střelou z jedničky pod Lašákovu horní tyč – 2:3.

Brankostroj se ale zdaleka nezastavil. Excelentně předvedla přečíslení dva na jednoho dvojce Tvrdík – Pivko. Pivko poslal přesnou žabičku a Michal Tvrdík blafákem do bekhendu prostřelil Málka – 3:3. Tvrdík tak bodoval v sedmém zápase v řadě a důstojně oslavil svůj jubilejní pětistý zápas. Ve stejném čase vystřídal Málka v kleci Plzně Altrichter. Ihned po této změně šel Moeller poprvé v utkání do vedení. Do kombinace druhého útoku se vložil bek Štrbák, jenž adresoval touš Liboru Pivkovi, který z nulového úhlu prostřelil Altrichtera – 4:3.

Ze strany Východočechů toto nebylo zdaleka vše. Mezi časem 23:07 a 24:17 obdržel Lasselsberger další dvougólový nášup! První z dvojce branek docílil svou individuální akcí a přesně alokovanou střelou do horního růžku svatyně hostů Tomáš Divíšek – 5:3. Druhou branku pak vsítil Jiří Cetkovský, který po bekhendovém nahození Puchera upravil již na 6:3.

Gólová palba pokračovala i přičiněním plzeňského sudího Šindlera, který jedním rozhodnutím zajistil Plzni dvě branky. V jedné akci nařídil trestné střílení za faul Somíka a zároveň poslal na trestnou lavici Puchera. Trestné střílení proměnil tradiční hostující exekutor Tomáš Vlasák bekhendovou kličkou – 6:4. Vyloučení Puchera poté využil Petr Vampola, který doklepl vysoký lob vyslaný Důrasem – 6:5.

Závěr si Pardubice pohlídaly

Pardubice dohrávaly v úvodu třetí třetiny čtyřicetisekundovou převahu pět na tři. Využily ale až tu následnou v klasickém střihu. Kombinaci do prázdné branky zakončil rtuťovitý třetí útok domácích Janem Starým – 7:5. Šťastný střelec zaznamenal již svou devátou letošní branku.

Starý mohl mít i svůj první extraligový hattrick. Ihned po své brance mu ale v cestě stála tyč. Při vyloučení Tvrdíka sice hosté střelecky úspěšní nebyli, ale pevně svírali Moeller v jeho obranné třetině téměř celé dvě minuty. Po úpravě skóre volala zejména teč Kracíka, či projížďka Straky.

Ne zcela zaplněné tribuny sledovaly v závěru zvýšenou snahu hostů o korekci výsledku. Domácí museli také upustit od adresnějšího střežení Straky, jelikož jej jeho trenéři posílali na hřiště prakticky každé druhé střídání. Ovšem Plzeň se k power play nakonec nedostala. Poslední využitou přesilovku využil rychlou dorážkou Radovan Somík a uzavřel střelecké hody na výši 8:5. Moeller tak zaslouženě získal všechny tři body.

Jiří Seidl (HC Moeller Pardubice): „Rád děkuji týmu a klukům za tříbodové vítězství. Dokázali jsme třikrát stáhnout vedení Plzně, to bylo pro nás velice důležité. Uklidňující byl pro nás gól na 7:5 na začátku třetí třetiny. Pak jsme si už to nenechali vzít. Nevím, jestli mužstva tak dobře hrála přesilovky a útočila, nebo jsme všichni tak špatně bránili. To opravdu nevím.“

Pavel Hynek (HC Lasselsberger Plzeň): „Utkání se mi nehodnotí lehce. Dobře jsme jej rozehráli, třikrát jsme vedli, ale vlastní nedisciplinovaností jsme se o ně připravili a nechali si to otočit na 4:3, pak jsme to akorát tlačili do kopce. Dnes jsme propadli jako mužstvo v obranné fázi.“