F1, úterý 5.4.1994 od 17:30 hodin, Zimní stadion města Pardubic

Olomouc
2 sn

Třetiny: 1:0, 0:2, 1:0 – 0:0 – 1:0.
Branky: 16. Pospíšil, 56. Měsíček, rozhodující samostatný nájezd Pospíšil – 26. Čikl, 35. Smeták. Rozhodčí: Haber – Český, Kolísek. Vyloučení: 3:5 navíc Čikl (Olomouc) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. Diváci: 6395. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2. Stav série: 1:0.
Dynamo Pardubice: Biegl – Měsíček, Malinský, Kapolovskij, Jančařík, Mečiar, J. Filip – Blažek, Jiroutek, Šejba – Pospíšil, Král, Procházka – Hejduk, M. Filip, Slabý.
Olomouc: Cagaš – Flašar, Tejkl, Kuntoš, Vavrečka, Látal, Řezníček – Černý, Dopita, Slavík – Čikl (37.–49. Haman), Smeták, Nohel – Chalánek, Eichenmann, Navrátil.

Zaplněný zimní stadion, slavnostní atmosféra – tak by se dal charakterizovat první finálový zápas o titul mistra České republiky v extralize ledního hokeje. Domácí nastoupili bez potrestaného Lubiny, kterého nahradil další „cizinec“ Jiroutek.

První třetina probíhala za mírné převahy domácích, kteří se po zásluze radovali z jediné vstřelené branky po učebnicové akci trojice Měsíček – Král – Pospíšil. Spolehliví brankáři nezaváhali do konce této třetiny ani jednou, i když šance renomovaných střelců, jako jsou Král, Slavík a Navrátil, po brance přímo volaly.

Druhá třetina začala pro Pardubické tak trochu nešťastně, když na začátku 26. minuty překonal při přesilovce Olomouce pardubického Biegla z nepřehledné situace před jeho brankou Čikl. O devět minut později se totéž podařilo Smetákovi a náhle bylo vše obráceně.

Z náhlého útlumu se Pardubičtí probudili až při Čiklově vyloučení těsně před závěrem třetiny, kdy nejprve Král zakončil své nádherné sólo střelou těsně vedle Cagašovy branky a těsně poté neproměnil svou gólovou šanci Martin Filip. U jeho šance se sice rozsvítilo červené světlo za Cagašem, ale rozhodčí po vzájemné poradě nakonec gól neuznali.

Třetí třetina přinesla ze strany domácích hokejistů nervózní hokej, ve kterém převažovala nepřesnost nad líbivými hokejovými akcemi.

V 56. minutě se však trefil obránce Měsíček a na řadu přišlo v Pardubicích tradiční prodloužení a po něm divácky atraktivní trestná střílení. V nich byli nakonec úspěšnější Pardubičtí, a tak se sedm tisíc přítomných diváků mohlo těšit na zítřejší duel s tímto soupeřem o první mistrovský titul v extralize ledního hokeje.

Marek Sýkora (HC Pardubice): „Trápili jsme se, špatně a pomalu jsme bruslili, na hráčích se projevil výpadek z rytmu zápasů v minulých dnech, kdy jsme s Vítkovicemi i se Spartou byli v rychlejším sledu zápasů.“

Josef Augusta (HC Olomouc): „Diváci museli být spokojeni s dramatickým utkáním a podle mého názoru rozhodujícím momentem pro vývoj utkání byla nastřelená tyčka a neproměněná šance útoku Dopita – Slavík – Černý. Mohli jsme zvýšit na 3:1, ale v závěru vyhráli šťastnější domácí.“

Vzájemné zápasy 1993/1994
14.9.93 Dynamo Pardubice – Olomouc 1:3