Staropramen extraliga ledního hokeje, 52. kolo, úterý 16.3.1999, Horácký zimní stadion

Dukla Jihlava

3:3
0:1, 0:0, 3:2
Branky a nahrávky: 46. Matějovský (Cachnín, Vlk), 46. I. Padělek, 47. Cachnín (Vlk) – 4. Blažek (S. Procházka), 49. Jančařík (Kudrna), 54. T. Martinec (Koudelka). Rozhodčí: T. Svoboda – Grochol, Klapetek. Vyloučení: 3:1. Bez využití. Diváci: 2450. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3.
Dukla Jihlava: Novotný – Duben, Klobouček, Fuksa, Šmarda, Morava, Zápotočný – Matějovský, Cachník, Vlk – I. Padělek, Polcar, Mejzlík – Cihlář, Melenovský, Hodek.
Dynamo Pardubice: Barta – Píša, Pácal, Malinský, Jančařík, Mudroch, Pospíšil – Tvrdík, Blažek, S. Procházka – Kudrna, T. Martinec, Mikeska – Horáček, Plášek, Koudelka.

K tomu, aby hokejisté Pardubic skončili sedmí a vyhnuli se ve čtvrtfinále obávanému Vsetínu, potřebovali získat v Jihlavě alespoň bod. Remízu se jim nakonec podařilo uhrát, i když v divokém utkání ztratili nakrátko koncentraci a během minuty a osmnácti sekund dostali tři góly a prohrávali 1:3. Konečný výsledek 3:3 nic nezměnil na tom, že Jihlava skončila po základní části poslední a čeká ji baráž o udržení v nejvyšší soutěži se Znojmem.

Vstup do zápasu se vydařil lépe domácí Dukle. Poprvé ohrozil Bartu druhý útok po Polcarově střele. Pardubický tým ale zachránila tyčka. Ve čtvrté minutě hostující kanonýr Blažek využil skrumáže před jihlavskou brankou, dobře se zorientoval a otevřel skóre utkání. O pár minut později připravil Vlk Cachnínovi obrovskou možnost vyrovnat, ale Barta byl dvakrát úspěšný. Do šancí se dostali i domácí Matějovský i hostující Tvrdík, ale jejich střely v síti neskončily.

Ve druhé třetině se diváci branky nedočkali, přestože Pardubice měly během osmi minut třikrát výhodu přesilové hry. Úsilí Východočechů mohl nejlépe korunovat Kudrna, ale trestné střílení promarnil.

V poslední dvacetiminutovce naopak oba celky spustily kanonádu. Pardubičtí hráči poté, co se dověděli, že Sparta porazila Vítkovice, a Moravané tak skončí až za nimi, zřetelně polevili a nechali si od Dukly nasázet tři branky, přičemž Ivo Padělek se prosadil až ze středního pásma. Jihlavští mohli své vedení ještě zvýšit, ale Cachnín trestné střílení neproměnil. Pardubice ale tříbranková sprcha vzpamatovala a zásluhou Jančaříka a Tomáše Martince ještě vyrovnaly.

Karel Dvořák (HC Dukla Jihlava): „Začátek jsme měli hrozný, protože jsme inkasovali po první střele branku, která nás hodně srazila. Po chybách hostí jsme potom otočili výsledek, škoda jen, že Polcar netrefil v posledních sekundách hry branku, ale jen tyčku.“

Milan Chalupa (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Přijeli jsme s cílem neprohrát a bod nám zajišťoval sedmou příčku. Byli jsme v mnoha případech v lepších brankových situacích, ale nedokázali jsme je proměnit. Myslím, že i diváci mohli být spokojeni.“