Staropramen extraliga ledního hokeje, 51. kolo, neděle 14.3.1999, Zimní stadion města Pardubic

Karlovy Vary

5:3
2:2, 2:0, 1:1
Branky a nahrávky: 13. Pácal (Píša, Koudelka), 20. T. Blažek, 28. T. Blažek (T. Martinec, Píša), 35. Píša (T. Martinec), 58. T. Blažek (Barta) – 6. Metlička (Kraus), 9. Janků, 48. Pavlas (Steiner). Rozhodčí: Šindler – Husák, P. Charvát. Vyloučení: 5:6, navíc Rousek (Karlovy Vary) 10 minut osobní trest. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8284. Průběh utkání: 0:2, 4:2, 4:3, 5:3.
Dynamo Pardubice: Barta – Pácal, Píša, Jančařík, Malinský, R. Pospíšil, Cypljakov (35. Mudroch) – S. Procházka (3. Rozsíval, 41. Rolinek), T. Blažek, Vak (21. Horáček) – Mikeska, T. Martinec, Kudrna – Koudelka, Plášek, Tvrdík.
Karlovy Vary: Pejchar – M. Richter, Sejejs, Pavlas, Černošek, Snopek, Prošek – Streit, Kverka, Rousek – Janků (41. Košťál), Steiner, Prokůpek – Kraus, R. Procházka, Metlička – od 41. navíc Horák, Rodina.

V posledním utkání základní části na domácím ledě potvrdili pardubičtí hokejisté oprávněnost v účasti play off a vítězstvím 5:3 nad Karlovými Vary navíc značně posílili naději na sedmé místo v tabulce. Třemi brankami se blýskl útočník Blažek.

Střetnutí ale začalo dost překvapivým způsobem, Západočeši zaskočili domácího favorita aktivní hrou a v 6. minutě se za přispění domácího brankáře Barty ujali vedení. V 9. minutě přidal Janků druhý gól hostí a pro domácí trenéry to byl signál, aby si pro mužstvo vzali oddechový čas. Po něm se hra pardubického týmu rapidně změnila, zvýšil se důraz a vytvořil si výraznou převahu.

Ve 13. minutě při početní převaze Pácal nevídanou dělovkou otevřel střeleckou sérii svého týmu. Hosté pak měli ještě v 15. minutě šanci zvýšit vedení, ale Steiner nedal trestné střílení za faul domácího Jančaříka. Vyrovnání se dočkali domácí 30 vteřin před koncem první třetiny.

Do druhé čísti udělali pardubičtí trenéři korektury ve složení útočných formací a to se ukázalo ku prospěchu věci. Pardubičtí si vytvářeli rychlými kombinacemi jednu šanci za druhou, ale gólově se prosadili až ve 28. minutě, kdy Blažek druhou brankou posunul domácí do vedení. O něj se mohli připravit sami při vyloučení Cypljakova, který dostal dvě plus dvě minuty, ale hosté přesilovku hráli tak špatně, že při ní sami inkasovali.

Ve 35. minutě dal Píša čtvrtý gól Pardubic a utkání se zdálo být rozhodnuté. V závěrečné třetině ale hosté přidali, podařilo se jim ve 48. minutě po chybě domácí obrany snížit a pardubický celek se musel začít bát o vítězství. Karlovarští se častěji osmělovali do pardubické obrany, ale tam ztroskotávali na pozorném brankáři Bartovi. Ten v 58. minutě chytře vystihl špatné střídání soupeře, rychle rozehrál na volného Blažka, který svým třetím gólem pojistil domácí vítězství.

Milan Chalupa (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Zpočátku jsme byli dost ztrémovaní a nervózní, příliš se nám nevedlo. Hráči si nevěřili. Karlovy Vary hrály od začátku dobře a jejich rychlé góly nás zaskočily. Od druhé třetiny jsme už ale byli jasně lepší a gól na 2:1 nás dostal do hry. Výborně nám v závěru zachytal Barta.“

Milan Kašpárek (HC Becherovka Karlovy Vary): „O výsledku se rozhodlo v první třetině, kdy jsme byli lepším mužstvem, ale neproměnili jsme vyložené šance a naopak po hrubých chybách inkasovali. Pardubičtí naše vedení snadno srovnali, a to byl základ k jejich vítězství. V závěrečné třetině jsme mohli vyrovnat, ale místo střely jsme volili rozehrávku a z protiútoku jsme inkasovali popáté.“