Staropramen extraliga ledního hokeje, 46. kolo, pátek 26.2.1999, Zimní stadion města Pardubic

Opava

1:2
0:0, 1:2, 0:0
Branky a nahrávky: 35. T. Martinec (Jančařík) – 23. Sedlák (Nohel), 27. Galkin (Sedlák, Nohel). Rozhodčí: J. Fiala – P. Fiala, Kostka. Vyloučení: 6:7, navíc Poukar (Opava) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 6571. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Pácal, Píša, Jančařík, Čáslava (21. Malinský), Pospíšil, Cypljakov, od 41. navíc Mudroch – S. Procházka, Tvrdík, Jantovský – Malinský, T. Martinec, Kudrna – Mikeska (41. Rozsíval), Plášek, Vak – od 41. navíc Horáček.
Opava: Altrichter – Kuchyňa, D. Kadlec, Florian, Vyhlídal, Javín, Suchánek – Polášek, Galkin, Pavliš – Poukar, Hub, Nohel – Sedlák, Vlach, Žůrek.

O tom, že se Pardubicím proti Opavě v této sezóně na vlastním ledě nevede, přesvědčilo dnešní utkání, v němž si domácí prohrou 1:2 trochu zkomplikovali svoji vytouženou cestu do play off. Hosté překvapivě uhájili těsný náskok a podruhé letos v Pardubicích vyhráli.

Opava od začátku naznačila, že nepřijela pouze bránit a snažila se o útočný hokej plný důrazu a bojovnosti. Pardubičtí se proti Slezanům jen těžko prosazovali a nemohli překonat houževnatou obranu soupeře. Už v úvodní minutě měl velkou šanci domácí Malinský, ale neproměnil ji a podobně se mu vedlo i o pár minut později. Na druhé straně ztroskotal ve vyložené šanci Sedlák, jehož možnost domácí Adam Svoboda bravurně zmařil.

V závěru první třetiny se hra přiostřila, na což doplatil opavský Poukar, který byl v 17. minutě vyloučen na pět minut a do konce utkání. Přesilovku domácí neuměli využít a hosté jim dali lekci, když se prakticky z prvního útoku v této třetině ujali vedení. Pak Opava proměnila svoji vůbec první přesilovku ve druhý gól.

Až za nepříznivého stavu domácí znatelně přidali a uvědomili si, že jejich současné extraligové postavení nemusí být definitivní. Přece jen se jim podařilo zatlačit Opavu do defenzívy, ale k brance jim pomohla až přesilovka za Altrichterovo úmyslné posunutí branky. Domácí snížili, ale v závěrečné třetině už neměli síly na změnu skóre. Hosté dokázali ubránit nejtěsnější náskok a Pardubickým v závěru nepomohla ani téměř dvouminutová power play. Nejlepším mužem utkání byl opavský brankář Altrichter.

Miloš Říha (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Jsem zklamán. Pokud chceme pomýšlet na osmičku, měli jsme vyhrát. S takovým nasazením, jaké naši hráči dnes předvedli, se ale nevyhrává. Neprodukovali jsme hokej, který obvykle doma hrajeme, a ani v power play jsme pořádně netrefili branku.“

Lubomír Oslizlo (HC Opava): „Tímto výsledkem jsme se prakticky vyhnuli baráži. Musím pochválit celé mužstvo, kluci doslova vydřeli vítězství a hráli opravdu výborně.“