Staropramen extraliga ledního hokeje, 39. kolo, pátek 29.1.1999, Zimní stadion města Pardubic

Dukla Jihlava

3:2
1:2, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 18. Jančařík (T. Martinec), 24. Píša (Jantovský), 55. Píša – 7. Melenovský, 20. Melenovský (P. Svoboda, Vlk). Rozhodčí: Rejthar – Hauser, Pokorný. Vyloučení: 4:8, navíc Blažek 10 minut osobní trest – Vlk 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 7118. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Čáslava, Píša, Jančařík, Malinský, Mudroch, Pácal – S. Procházka, Blažek, Jantovský – Koudelka, T. Martinec, Kudrna – Vak, Plášek, Mikeska.
Dukla Jihlava: Sáblík – Adam, Dobrovolný, Duben, Šmarda, P. Svoboda, Morava, M. Divíšek, Zápotočný – Cihlář, Cachnín, Vlk – I. Padělek, Melenovský, Mejzlík – I. Novotný, Adamec, Matějovský – L. Novák, A. Padělek, Hodek.

Pardubičtí hokejisté prodloužili sérii utkání, ve kterých neprohráli, už na osm, ale tentokrát se proti poslednímu týmu tabulky hodně nadřeli. Nakonec získali po těsné výhře nad Jihlavou zasloužené dva body, které jim mohou hodně pomoci v boji o play off.

Úvodní minuty patřily překvapivě Dukle, která začala útočněji a bez respektu a už ve třetí minutě si po akci Ivo Padělka připravila první šanci. Domácí postupně získávali územní převahu, ale v sedmé minutě inkasovali laciný gól, když si Svoboda srazil puk do vlastní branky. Pardubičtí si potom vytvořili několik brankových příležitostí, které volaly po gólu, ale Stanislav Procházka, Martinec ani Mikeska se netrefili. Vyrovnání přinesla až přesilovka v 18. minutě. Těsně před koncem první třetiny se Jihlava znovu ujala vedení, a to rovněž při početní převaze.

O tom, že utkání pro favorita nebude snadné, přesvědčila i druhá třetina, ve které Pardubičtí sice ve 24. minutě vyrovnali, ale jejich houževnatý soupeř se s nerozhodným stavem nehodlal smířit. Důraznou obranou čelil lavinovitým útokům Pardubic a v útočném pásmu se snažil rychlými akcemi přečíslit domácí obranu. Východočeši byli sice útočnější, ale stále se jim nedařilo překonat výborného Sáblíka. Ve 40. minutě zranil jihlavský Vlk domácího Mikesku, byl vyloučen na pět minut a do konce utkání, ale přesilovka se Pardubickým vůbec nepovedla a nevytvořili si v ní ani jednu gólovou šanci.

S blížícím se závěrem hosté přidali na tvrdosti, jejich často nečisté zákroky sudí Rejthar přehlížel, ale v 54. minutě už musel vyloučit Moravu a v přesilovce vstřelil Píša svou druhou branku v utkání. Rejthar pak za protesty vyloučil domácího kapitána Blažka, který byl terčem nevybíravých zákroků protihráčů, na deset minut. Snaha Jihlavy o vyrovnání však úspěch nepřinesla a utkání skončilo těsným vítězstvím Pardubic.

Milan Chalupa (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Dneska se nám absolutně nevedlo. Hráči soupeře nepodcenili, ale měli z něho respekt, protože s Jihlavou se nám nikdy dobře nehrálo. Někteří hráči navíc neodvedli výkon, jaký jsme od nich čekali. Dva body jsou však dva body.“

Karel Dvořák (HC Dukla Jihlava): „Střetnutí jsme mohli zremizovat, ale měli jsme v poslední třetině hodně vyloučených. Domácí toho dokázali využít. Z našeho týmu bych pochválil brankáře Sáblíka a útočníka Melenovského.“