19. kolo, úterý 10.11.1998 od 17:30 hodin, Zimní stadion Litvínov
Litvínov

Branky a nahrávky: 13. Kubinčák (Trávníček) – 11. Plášek (Kábrt), 31. Kudrna, 32. Koudelka (Plášek, Pospíšil), 56. Kudrna (T. Martinec). Rozhodčí: T. Svoboda – Chytil, Vöröš. Vyloučení: 7:8, navíc Bekbulatov 5 minut a osobní trest do konce utkání – S. Procházka 5 minut a osobní trest do konce utkání, Píša 10 minut osobní trest a osobní trest do konce utkání. Bez využití. Diváci: 3494. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4.
Litvínov: Orct – Butko, Romanov, Krátký, Nikolov, Mrázek (3. Gýna), Štěpánek – Kysela (32. Kotrla), Bekbulatov, Piroš – Petrovka, Hrbek (41. Kůrka), Prorok – Trávníček, Straka, Kubinčák.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Pácal, Píša, Jančařík, Mudroch, Cypljakov, Pospíšil – Mikeska, Blažek, Jantovský – S. Procházka, Martinec, Kudrna – Koudelka, Plášek, Kábrt – Brož, Tvrdík, Rozsíval.

Hokejisté Pardubic oplatili Litvínovu navlas stejnou prohru z domácího prostředí a nedovolili Chemikům, aby udrželi kontakt s elitní osmičkou soutěže.

Východočeši začali nebojácně, častěji byli před brankářem Orctem a šli v jedenácté minutě do vedení. Radovali se z něho jen necelé dvě minuty a bylo vyrovnáno. Pak Litvínovští promarnili 44 sekund trvající přesilovou hru pěti proti třem a nebyli úspěšní ani při následující hře pět na čtyři, neboť Prorok stačil nastřelit jen tyč Svobodovy branky.

O tom, jak je snadné dát branky, hosté přesvědčili domácí hráče mezi 31. a 32. minutou. Nejdříve Kudrna při vlastním oslabení poslal hosty do vedení a než se Chemici vzpamatovali, zachytil Koudelka puk odražený od zadního mantinelu a zavěsil pod tyč Orctovy branky. Domácí trenéři pak nechali postupně odpočívat Kyselu a Hrbka, ale na hře se to příliš neprojevilo.

Závěr poslední třetiny měl s hokejem málo společného. Na ledě se často jiskřilo, a když rozhodčí nepotrestal zranění Trávníčka hostujícím Mudrochem, nervozita na ledě vrcholila. Hosté ještě zvýšili na 4:1 a to bylo poslední hokejové představení. V 59. minutě došlo na ledové ploše k potyčce téměř všech hráčů, za kterou dostal domácí Bekbulatov i hostující Stanislav Procházka trest pět minut a do konce utkání. Z hostujícího celku navíc nedohrál zápas obránce Píša, jenž obdržel dvakrát desetiminutový trest.

Václav Sýkora (HC Chemopetrol Litvínov): „Umožnili jsme hostům hrát agresivní hokej a Pardubičtí nás předčili hlavně důrazem. Čekal jsem, že se mužstvo za stavu 1:3 o výsledek popere, ale nestalo se tak. Rozhodčí měl nasadit přísnější měřítko a nemuselo dojít k závěrečné potyčce.“

Milan Chalupa (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Víme, že domácí celek prochází určitou krizí a šli jsme do západu nabuzeni, neboť jsme chtěli odčinit porážku z vlastního ledu. Dali jsme dva rychlé góly, a to bylo rozhodující. Rozhodčí na zápas nestačil a měl být oboustranně přísnější. Utkání by se pak dohrálo v klidu.“

Vzájemné zápasy 1998/1999
25.9.98 Dynamo Pardubice – Litvínov 1:4