Český Telecom extraliga ledního hokeje, ČF6, čtvrtek 22.3.2001, Palác kultury a sportu

2:1p
0:0, 0:1, 1:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 58:43 Philipp (Štraub), 61:45 Jerofejev (Štraub) – 27:27 Rolinek (Sýkora). Rozhodčí: Minář – Český, Kostka. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 7634. Střely na branku: 30:28. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Stav série: 3:3.
Vítkovice: Prusek – Jerofejev, Philipp, Vilášek, Galvas, Výtisk, Zátopek – Moravec, Pospíšil, M. Procházka – Kaděra, Štraub, Selingr – I. Padělek, Sršeň, Ivan – Tomášek, Pavelek. Trenéři: Alois Hadamczik, Kamil Konečný a Mojmír Trličík.
Dynamo Pardubice: Barta – Píša, Divíšek, Mudroch, Jančařík, Malinský, Duben – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – Kudrna, Rolinek, Lubina – Kábrt, Filip, S. Procházka. Trenéři: Josef Paleček a Petr Hemský.

S notnou dávkou štěstí si dnes hokejisté Vítkovic vynutili rozhodující sedmý zápas čtvrtfinále play off extraligy proti Pardubicím. Ačkoliv od poloviny zápasu prohrávali po Rolinkově precizně zakončeném sólu 0:1, hokejovější Pardubice se nakonec výhry nedočkaly. Vítkovický Phillip si nejprve 77 sekund před koncem vynutil prodloužení a v něm pak už po 105 sekundách napřáhl k rozhodující ráně obránce Jerofejev.

Stejně jako v úterním utkání se pardubičtí hráči hned v úvodu na soupeře vrhli jako hladová šelma. Prusek jen v první minutě třikrát zasahoval, když nejvíce práce mu dobře mířeným příklepem zpoza Jerofejeva nadělal Rolínek. Počáteční nápor Pardubic však rychle odezněl, soupeř přidal na důrazu v osobních soubojích a zásluhou Jerofejevovy dělovky ve 13. minutě poprvé vážně prověřil pozornost gólmana Barty. V závěru části dal o sobě vědět i nejlepší střelec série Sýkora, ale Prusek jeho ránu bez přípravy stačil vykopnout pravým betonem.

Druhou třetinu zahájili aktivněji domácí. Krátký nápor však zůstal bez odezvy i proto, že Padělek ideální Sršnův pas ve 22. minutě trestuhodně poslal těsně vedle odkryté poloviny pardubické klece. Hosté se ani nemuseli nutit do útoku, stačilo jim čekat na chyby ostravských zadáků, které se od poloviny utkání začaly nebývale množit.

Akcie Vítkovic však ve chvílích domácího útlumu držel nad vodou vynikající Prusek. Hned dvakrát zlikvidoval sólový nájezd Sýkory a zastavil i průnik Lubiny. Nad jeho síly byl až další samostatný únik Rolínka, který zcela zapomenut na útočné polovině vítkovického gólmana snadno přelstil kličkou do bekhendu. Nebýt Pruska, mohly být naděje svěřenců trenéra Hadamczika po dvou třetinách už jen v oblasti vzdálené teorie.

Vítkovice v závěru posbíraly zbytky energie a silou vůle soupeře ve dvou přesilovkách ještě přišpendlily k jeho brance, ale hra bez nápadu i momentu překvapení nevedla k úspěchu. Slábnoucí naději domácích udržel při životě i agilní Sýkora, který se opět snadno zbavil vítkovických zadáků, jenže svůj projektil namířil pouze do Pruskova ramene.

Ostravané dohrávali v křeči. Jejich kombinace hosté bez problémů rozbíjeli na vlastní modré čáře, k ohrožení Barty nevedlo ani nahazování kotoučů. Přesto se na Vítkovice usmálo štěstí. V okamžiku, kdy na střídačku odjížděl gólman Prusek, nahodil puk před pardubickou branku Štraub a Philipp jej zblízka dotlačil do sítě.

Prodloužení netrvalo ani dvě minuty. Štraub našel našlápnutého Jerofejeva, který bombou od modré čáry prostřelil shluk těl na pardubickém brankovišti.

Kamil Konečný (HC Vítkovice): „Byl to jednoznačně zápas brankáře Pruska. Soupeř měl po většinu utkání asi více ze hry a hlavně více gólových šancí, které mu pochytal výtečný Prusek. Utkání jsme otočili jen díky obrovské bojovnosti a vůli po vítězství. Do Pardubic už můžeme jet s čistou hlavou a bez psychického tlaku. Pokud bychom v sedmém utkání neuspěli, zase taková katastrofa by to pro nás nebyla.“

Petr Hemský (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Odvedli jsme slušný výkon, kterému chybělo jediné – přesnější koncovka. Měli jsme totiž mnohem více příležitostí, než ukazuje jeden vstřelený gól. Mám pocit, že rozhodující brance přecházelo postavení vítkovického hráče v našem brankovišti, tím pádem by gól ani neměl platit. Nezbývá, než co nejrychleji zapomenout a pořádně se připravit na rozhodující zápas.“