Český Telecom extraliga ledního hokeje, 13. kolo, pátek 13.10.2000, Zimní stadion města Pardubic

2:1
0:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 28:06 Mikeska (Janecký), 55:26 Blažek (Lubina) – 13:50 Vůjtek (P. Martinec). Rozhodčí: Souček – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:0. Diváci: 9000 (vyprodáno). Střely na branku: 39:31. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Píša, Pácal, Malinský, Jančařík, A. Novotný, M. Divíšek – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – Tvrdík, T. Blažek, Lubina – J. Kudrna, Filip, S. Procházka.
Sparta Praha: Bříza – Holý, Zábranský, Ptáček, Šrek, Nedvěd, Kroupa – Vůjtek, P. Martinec, Chabada – Sivek, J. Hlinka, Žemlička – Kratěna, Broš, V. Novák (30. Duda).

Pardubičtí hokejisté ani v sedmém utkání za sebou neprohráli, když porazili na svém ledě úřadujícího mistra, pražskou Spartu, 2:1 a oplatili tak soupeři vyřazení ze čtvrtfinále uplynulého ročníku extraligy. Sparta se navíc stala již třetím celkem, kterého Pardubičtí sesadili z čela tabulky.

Pardubice se do obhájce titulu pustily jak se patří a hned v úvodní minutě Petr Sýkora s Mikeskou prověřovali bdělost Břízy. Domácí si udržovali herní převahu díky nátlakové hře, kterou zatlačili Spartu do defenzívy, ale střelami z dálky jen rozchytávali gólmana Břízu. Ve 14. minutě propásl šanci domácí Kudrna a z protiútoku hosté trestali. Obránce Píša vyrobil ve středním pásmu hrubou chybu, Martinec šikovně přihrál rozjetému Vůjtkovi a zajistil hostům vedení. Po této brance Sparta ožila a pár sekund před koncem první třetiny Chabada měl na holi druhý gól.

Zatímco úvodní třetina přinesla oboustranně výborný hokej hraný v rychlém tempu, ve druhé části byla hra často přerušovaná, hráči se vybíjeli v osobních soubojích a úroveň klesla do průměru. Pardubičtí měli zprvu opět více ze hry, ale střelecky se prosadili až ve 29. minutě při vyloučení Sivka, kdy Mikeska šikovně zpoza branky překvapil Břízu. O pár minut později využil nedorozumění obránců Sparty Píša, ale sám před Břízou neproměnil. Sparťané poté získali převahu, kterou ale brankově nevyužili. Ve 39. minutě se navíc zastavila střela Malinského až na tyčce branky Břízy.

Třetí třetina byla urputným bojem, ve kterém se čekalo na chybu soupeře. Dočkali se Pardubičtí, když v 56. minutě Blažek, sotva se vrátil z trestné lavice, proměnil ideální přihrávku Lubiny v rozhodující branku. Spartě nepomohla k vyrovnání a následnému prodloužení ani 37 vteřin trvající power play.

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to velmi dobré utkání, ve kterém převládal útoční hokej. Hráli jsme s velkým nasazením a chutí po vítězství. Všem hráčům za maximální výkon musím poděkovat.“

František Výborný (HC Sparta Praha): „Vynikající utkání před vyprodaným hledištěm, což bylo pro hráče velmi motivující. Pardubice měly po loňském čtvrtfinále velký apetit nás porazit a nakonec se jim to podařilo. Oba celky měly spoustu šancí, ale šťastný gól dali domácí.“