Český Telecom extraliga ledního hokeje, 46. kolo, neděle 3.2.2002, Víceúčelová sportovní hala

Havířov

7:2
2:1, 4:1, 1:0
Branky a nahrávky: 6:06 Vala (Holý), 19:41 Pilavka (P. Pavlas, R. Procházka), 27:56 Eiselt (Bacul, Hruška), 33:35 Pohorelec (Černošek, Vala), 36:08 Korhoň (Pohorelec, Černošek), 37:12 Pilavka, 56:02 Eiselt (P. Pavlas) – 1:07 Kudrna (Lubina), 39:06 Kudrna (Blažek, Mudroch). Rozhodčí: Nečas – Dvořák, Křivský. Vyloučení: 6:9, navíc R. Procházka – P. Sýkora oba 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. Diváci: 2335. Střely na branku: 36:45. Průběh utkání: 0:1, 6:1, 6:2, 7:2.
Havířov: Cagaš – Javín, D. Kysela, Holý, Černošek, P. Pavlas, Tůma – Hruška, Bacul, Eiselt – Pohorelec, Vala, Korhoň – R. Procházka (31. Křestan), Pilavka, D. Boháč.
Dynamo Pardubice: Salfický – Vyhlídal, Pácal, M. Sýkora, Mudroch, Malinský, Duben, od 57. min. navíc A. Novotný, Bartoň – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – Kudrna, Blažek, Lubina – Tvrdík, Rolinek, Pospíšil – od 38. navíc Průcha – od 56. navíc Koukal, Vítek.

Čtyři góly ve druhé třetině vynesly hokejistům Havířova v souboji mužstev z opačných pólů extraligové tabulky nečekaně snadný triumf na druhými Pardubicemi. Favoritovi v Havířově patřil jen úvod zápasu. Získal rychlý náskok, ale od druhé části už jen sledoval exhibici soupeře.

Přes špatný začátek Havířov přivedl zápas do bezstarostného konce. Už po 67 sekundách se zblízka před Cagašem prosadil pardubický Kudrna, ale hosté tím očekávaný nápor protivníka jen oddálili. Femax se na domácím ledě rozjížděl ztuha. Laciným gólem, u něhož neměl úplně čisté svědomí brankář Salfický, sice Vala rychle srovnal, ale obvyklý domácí hokej plný pohybu a rychlých přihrávek začali svěřenci Františka Výborného předvádět až v závěru první části. Gólem už zaváněla spolupráce Korhoně s Valou, jehož střela se otřela o levou tyčku, ale do sítě zapadla teprve devatenáct sekund před koncem první třetiny Pilavkova teč. Domácí odchovanec vsítil svůj první extraligový gól.

Také druhou část zahájily Pardubice aktivněji a zdálo se, že přebírají otěže zápasu do svých rukou. Po Lubinově promarněném průniku však hosty smetla lavina havířovských útoků. Femax snadno přecházel střední pásmo a jako na běžícím pásu produkoval brankové příležitosti. Salfický ještě betonem v pádu stačil pokrýt stoprocentní šance Korhoně s Radkem Procházkou, ale vzápětí pardubickou obranu rozebral první havířovský útok tak, že Eiselt bez potíží skóroval do prázdné branky.

Vyrovnaný duel se v tom okamžiku zvrhl v exhibici. Havířovští v rozmezí 220 sekund přidali další tři góly, dva z nich v přesilovkách a při šestém zásahu pomohl puku za Salfického záda dezorientovaný obránce Mudroch, když do sítě usměrnil Pilavkovo nahození z rohu kluziště.

Po přestřelce v druhém dějství se v závěru hra zklidnila. Východočeši působili smířeni s osudem, a tak jejich porážku zvýraznil Eiselt, jenž do branky doklepl Pavlasovu ránu. Po dalším z rychlých výpadů navíc Pohorelec ještě rozezvučel tyčku.

Ivo Peštuka (HC Femax Havířov): „O vítězství jsme rozhodli ve druhé třetině. Využili jsme dvě přesilovky, a když jsme odskočili na rozdíl dvou gólů, hráčům narostla křídla. Až jsme je před závěrečnou částí museli upozorňovat, aby hráli obezřetně dozadu. Výhra je velmi cenná. Hráči si dobře uvědomili důležitost utkání.“

Petr Hemský (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Absolutně jsme propadli v obraně. Rozhodla druhá část, ve které jsme čtyřikrát inkasovali. Lituji gólmana Salfickému, kterému nikdo v ničem nepomohl. Před poslední třetinou jsme se hráče snažili ještě motivovat. Opakovali jsme jim, že tak, jako jsme čtyři góly za jednu část dostali, je zase můžeme dát. Ale nevyšlo to, spíše už jsme se šetřili na úterní důležitý zápas se Spartou.“