Český Telecom extraliga ledního hokeje, F7, čtvrtek 17.4.2003, ČEZ Arena Pardubice

Slavia Praha

0:1
0:0, 0:1, 0:0
Branka a nahrávky: 33:14 Sup (Duda, Beránek). Rozhodčí: Kolísek, Vokurka – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 26:23. Průběh utkání: 0:1. Konečný stav série: 3:4.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Čáslava, Pácal, Mudroch, Zábranský, Novotný, Duben – P. Sýkora, Janecký, Pospíšil – Kudrna, Blažek, Lubina – Kropáč, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha – od 35. navíc Tvrdík, od 44. navíc Rolinek.
Slavia Praha: Málek – Novák, Hejda, Kadlec, Kolařík, Posmyk, od 22. navíc Graňák, od 30. navíc Staněk – Duda, Beránek, Sup – Jaroš, Kopecký, Dlouhý – Šaffer, Fadrný, Antoš – Klepiš, Sailer, od 12. navíc Hruška.

Vrchol extraligové sezony zvládli lépe hokejisté Slavie a slaví premiérový titul. Pražané sice nevyužili ve finálové sérii vedení 3:1 na zápasy, ale v rozhodující sedmém duelu dnes na ledě Pardubic zvítězili 1:0.

Symbolicky o výhře rozhodly dvě slávistické hvězdy uplynulého ročníku. Jedinou branku utkání dal ve 34. minutě nejlepší střelec týmu a celého play off Michal Sup. Gólman Roman Málek udržel páté čisté konto ve vyřazovacích bojích.

V nejdůležitějším zápasu sezony se na pardubické střídačce objevili i do výzbroje převlečení obránce Michal Sýkora, který laboruje se zraněným kolenem, a útočník Divíšek, ale do hry nezasáhli. Slávistický kouč Vladimír Růžička točil v úvodu pět obránců a čtyři útoky, přičemž Duda nastupoval v Beránkově i Klepišově formaci. Postupně se dostal do hry i Hruška, obránce Graňák a po Posmykově zranění ve druhé třetině také další junior Staněk.

Oba týmy vycházely ze zajištěné obrany, ale pardubičtí útočníci našli postupně v té slávistické okénka. Jenže na brankáře Málka nevyzráli. Únik dvou proti jednomu zakončil střelou do dobře postaveného gólmana Petr Sýkora, opora Pražanů kryla i Mudrochovu střelu a vyrazila další pokus Petra Sýkory.

Za hosty zahrozil Šaffer, ale navrch měli dál domácí. Zábranský však zamířil od modré čáry těsně vedle a po faulu Kadlece na Mikesku unikl při signalizované výhodě Lubina, slávistická opora v brance ho však vytěsnila do úhlu. Slavia přečkala i následné oslabení.

Ve druhé třetině o sobě už dali Pražané vědět daleko více. Nejdříve napravil svou chybnou rozehrávku na Petra Sýkoru Kadlec a poté už se musel předvést proti Dudovi a Hruškovi také brankář Svoboda. Oba útočníci se dostali do šance při střídání v Klepišově útoku.

Opětovný chvilkový nápor se přesunul vzápětí do hostujícího obranného pásma. Pospíšilovu střelu zastavily Málkovy betony, Průchův průnik zadržel Kadlec a Novotný mířil vedle. Na druhé straně ve 34. minutě udeřilo. Beránek vjel za branku, zaměstnal dva protihráče, Duda následně předložil kotouč Supovi, který se v šanci rychle zorientoval. Jak se nakonec ukázalo, svým osmým gólem v letošním play off rozhodl o titulu.

Domácí trenér Miloš Říha nasadil do hry i Tvrdíka a za chvilku proti tomu k nevoli vyprodané arény protestovali slávisté. V jejich verzi zápisu o utkání totiž hráčovo jméno nefigurovalo. Po krátké pauze hosté vyzkoušeli několikrát Svobodovu pozornost.

Do závěrečné části naskočil i další pardubický náhradník Rolinek a Východočeši se tlačili za vyrovnáním. Velkou možnost měl však slávista Hruška. Tlak Pardubic, bouřlivě povzbuzovaných diváky, sílil. Jenže Lubinovu ránu chytil efektně lapačkou Málek a reprezentační gólman nedovolil, aby Pražanům napotřetí zlaté medaile proklouzly mezi prsty. Na výsledku nic nezměnila ani 63 sekund trvající power play, v niž mohl také definitivně rozhodnout do prázdné branky Hejda.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Hráli jsme dobrý hokej. Jen v začátku jsme hráli trošku opatrně a byli jsme nervózní. Proto jsme dostali Slavii pod tlak až ve třetí třetině, kdy hráči jednoznačně plnili pokyny. Tak měli začít a zápas by byl úplně jiný. Hráčům se nedá vůbec nic vytknout. Naše republika viděla na klubové úrovni fantastický hokej.“

Vladimír Růžička (HC Slavia Praha): „Zápas byl hrozně vyrovnaný, jako celá série. Rozhodovaly maličkosti, nám se především povedlo dát gól. Pardubice u nás vyhrály a cítili jsme, že máme šanci i my u nich. Byl na ně velký tlak. Obě mužstva jsou kvalitní, jsem rád, že jsme to doválčili do úspěšného konce.“