Český Telecom extraliga ledního hokeje, SF4, úterý 25.3.2003, Zimní stadion Třinec

4:2
1:1, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 16:36 Pletka (Malinský, Zadina; 5/5), 28:20 Pletka (Zadina; 5/5), 39:59 Marek (Král; 5/3), 59:43 Pavelek (Král; 5/5) – 4:15 P. Sýkora (Tvrdík; 5/5), 26:55 Lubina (Blažek; 3/4). Rozhodčí: Svoboda, Venglář – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 12:12, navíc Lubina 10 minut a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4708. Střely na branku: 29:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2. Stav série: 2:2.
Oceláři Třinec: Lakosil – Gřegořek, Malinský, Čakajík, Žabka, L. Procházka, Jančařík, Houdek, Štefanka – Zadina, Král, Pletka – Janků, Marek, Pavelek – Bordowski, Martynek, Skořepa – Hašek, Ivan, Meluzín. Trenéři: Pavel Marek a Aleš Mach.
Dynamo Pardubice: Svoboda (59:43 Barek) – Novotný, Pospíšil, Pácal, Mudroch, Čáslava, Janecký, od 59:43 minuty navíc Mocek – Kropáč, Mikeska, Pištek – Kudrna, Blažek, Lubina – P. Sýkora, Divíšek, Tvrdík – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.

Hokejisté Třince přemohli ve čtvrtém semifinálovém utkání Pardubice 4:2 a vyrovnali stav série na 2:2. Vítězný gól dal útočník Marek sekundu před koncem druhé třetiny. Poprvé v sérii tak nevyhrál tým, který dal první gól. Naději Východočechů definitivně pohřbil Pavelek střelou do prázdné branky, po níž většina hostů předčasně zamířila do kabin.

Pardubice byly znovu nuceny improvizovat v sestavě. Vedle zraněných Michala Sýkory a Zábranského chyběl potrestaný Duben a kouč Miloš Říha zařadil do obrany dokonce dva útočníky, Janeckého a Pospíšila.

Už za deset sekund mohli Oceláři vést. Zadina vystihl liknavou rozehrávku gólmana Svobody, ale dříve, než stačil puk zasunout do prázdné branky, Svoboda svůj kiks napravil a zabránil nejhoršímu.

Chyba pak navnadila pardubickou ofenzivu. Tvrdíkův výpad Lakosil ještě zneškodnil, ale v páté minutě se třinecký gólman nestihl rychle přesunout k tyči a do volného prostoru pohotově zamířil Sýkora. Převahu hostů mohl zvýraznit ještě Kropáč, ale poté, co se protáhl kolem Malinského, posunul puk jen do tyčky.

Teprve potom demonstroval svou sílu i Třinec, ale v koncovce znovu bojoval se Svobodou. Ten vystihl v gólové pozici Čakajíkův blafák a poté i sólový nájezd Janků. Neodolal až v 17. minutě Pletkově dorážce. Pardubičtí předtím nestihli vyhodit puk z obranného pásma a domácí útočník do sítě vrátil odraženou střelu Malinského.

Ve druhé části i zásluhou několika diskutabilních verdiktů rozhodčích vzplály emoce. Lakosil se štěstím ustál Mikeskův nájezd, Oceláři pak přestáli téměř minutové oslabení ve třech, ale při hře pět na čtyři už prostřelil gólmana od modré čáry Lubina. Rozzuřený třinecký kapitán Král pak vzteky na střídačce rozštípal svou hůl.

Narůstající nervozita i přibývající tvrdost více svědčila domácím. Lubinův zásah rychle vymazal Pletka, který objel branku a puk trochu překvapivě procedil pod Svobodovým chráničem.

Východočechům pak motala hlavy především Markova formace a její vůdce zajistil Třinci vůbec první vedení v domácích zápasech. Povedlo se mu to jedinou sekundu před koncem druhé části s vydatným přispění spoje na zadním mantinelu, od něhož se Králova střela zcela nečekaně vrátila po stejné ose před prázdnou branku, kde ji Marek rychle umístil do sítě. Dezorientovaný Svoboda se v tu chvíli přesouval k druhé tyčce.

Pak už Pardubice dobývaly třineckou branku marně. Jedinou příležitost Koláře vykryl Lakosil a v hektickém závěru už domácí náskok ubránili. Hosté se neprosadili v přesilovce ani při power play a Pavelek naopak sedmnáct sekund před koncem do prázdné branky zpečetil triumf Ocelářů. Po gólu většina pardubických hokejistů opustila střídačku a zamířila do kabin. Utkání dohrálo torzo pěti hráčů s náhradníky Barkem a Mockem.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Celému týmu musím poděkovat za dřinu. I když se nedařilo, hráči trpělivě dřeli a utkání otočili. Klíčovým okamžikem byl náš třetí gól v přesilovce, kterou jsme měli v závěru druhé třetiny. Bylo to nejvypjatější utkání celé série a hráče musím pochválit za bojovnost a vůli.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to naprosto trapné rozhodnutí nějaké komise, která zasedala v klubových útrobách třineckého stadionu a hodinu před utkáním nám oznámila, že Duben nesmí hrát. Souhlasím, že faul byl, ale ne na to, aby stál. Souhlasím s Jaroslavem Pouzarem, a ať dostanu klidně stotisícovou pokutu, že to, co se děje v této lize, je neuvěřitelné. To je moje hodnocení tohoto utkání.“