51. kolo, pátek 28.2.2003 od 17:00 hodin, Zimní stadion města Plzně
Plzeň

3 p

Třetiny: 1:1, 1:0, 0:1 – 0:1.
Branky a nahrávky: 17:38 Branda (Dobroň), 36:12 J. Štefanka (Hurtaj) – 15:22 P. Sýkora (T. Divíšek, Tvrdík), 42:05 Mikeska (Kropáč), 62:55 T. Blažek (Janecký). Rozhodčí: Haškovec, Nečas – Gebauer, Křivský. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:1. Diváci: 7180. Střely na branku: 36:45. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
Plzeň: Barta – Mazanec, Řezníček, Dobroň, M. Výborný, M. Divíšek, I. Vlček (54. Kubeš) – Dvořák, J. Straka, Andrašovský – Branda, Hurtaj, Eiselt (31. Švík) – Koreis, J. Štefanka, Adamský.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, A. Novotný, Duben, Janecký, Pácal – Jaroslav Kudrna, T. Blažek, Lubina – P. Sýkora, T. Divíšek, Tvrdík – Kropáč, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.

V posledním vystoupení v základní části extraligy před vlastním publikem musela Plzeň pro udržení naděje na play off nutně v základní hrací době zvítězit nad lídrem tabulky z Pardubic. Po porážce 2:3 v prodloužení ovšem Plzeňští nakonec vybojovali pouze bod, na osmý Vsetín před posledním kolem soutěže ztrácejí body čtyři a v letošním play off hrát nebudou.

Domácí od úvodu předváděli poněkud rozpačitý výkon a herní iniciativu přenechali soupeři. Naopak hosté hráli velice uvolněně a často se dostávali do střeleckých pozic. Spolehlivě chytajícího Bartu překonal poprvé po rychlém průniku plzeňskou obranou Petr Sýkora. Vedení však Východočeši neudrželi příliš dlouho, neboť na druhé straně při přesilovce trefil trochu se štěstím horní roh Svobodovy klece Branda a bylo vyrovnáno.

Po přestávce tempo hry opadlo a přibylo nepřesností. Ve vlastním oslabení ujel znovu Sýkora, ale Bartu nepřekonal. Na druhé straně Hurtajovu bombu tečoval Štefanka a Plzeň šla do vedení. Ani domácí se z něj však neradovali příliš dlouho, neboť Mikeska zblízka překonal Bartu a bylo opět vyrovnáno.

Plzeňští, vědomi si stavů utkání svých největších konkurentů postupu, bojovali a výrazně přitvrdili. Výsledkem však bylo pouze několik vyloučení na obou stranách. Závěrečná snaha o získání výhry v základní hrací době, která by Plzni ještě ponechala teoretické naděje na postup, byla neúspěšná, navíc v prodloužení rozhodl o vítězství Pardubic Blažek. Plzeňský sen o letošním play off tak skončil.

Karel Trachta (HC Keramika Plzeň): „Bohužel to byl náš poslední letošní zápas v Plzni. Začátek byl z naší strany dobrý, ale pak jsme viditelně znervózněli, což se projevilo především v přesilovkách. Moc mě mrzí, že to nevyšlo a nepostupujeme do dalších bojů.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Myslím, že to nebylo příliš pohledné utkání. Plzni šlo o všechno a nám prakticky o nic. Bylo to vidět, domácí byli hodně nervózní. Remíza by byla spravedlivější, ale v prodloužení se štěstí přiklonilo na naší stranu.“

Vzájemné zápasy 2002/2003
13.10.02 Dynamo Pardubice – Plzeň 5:0