Český Telecom extraliga ledního hokeje, 50. kolo, úterý 25.2.2003, Arena Pardubice

Sparta Praha

2:1
1:1, 1:0, 0:0
Branky a nahrávky: 11:00 Jaroslav Kudrna (T. Blažek, Lubina), 38:45 Průcha (Koukal) – 1:00 Bělohlav (Leška, Paroulek). Rozhodčí: Minář, Venglář – Chytil, Pospíšil. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 9178. Střely na branku: 26:24. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Mudroch, Pácal, Čáslava, Zábranský, A. Novotný, Duben, D. Pospíšil – Jaroslav Kudrna, T. Blažek, Lubina – P. Sýkora, T. Divíšek, Tvrdík – Kropáč, Janecký, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.
Sparta Praha: Bříza – O. Malinský, Srdínko, Richter, Šrek, F. Ptáček, Jiruš – Tomík, Broš, Tomajko – Paroulek, Leška, Bělohlav – Zelenka, Šimíček, Havelka – Ujčík, P. Martinec (21. Špaňhel), Kubinčák.

Nešťastná teč sparťanského obránce Jana Srdínka, který si v závěru druhé třetiny srazil v oslabení puk nahozený pardubickým útočníkem Petrem Průchou do vlastní branky, rozhodla o výhře lídra soutěže nad úřadujícím šampionem. Pardubičtí hokejisté v letošní sezoně se Spartou ani jednou neprohráli a jejich rekordní zápis má dvě kola před koncem základní části hodnotu 109 bodů.

Uplynula však pouze první minuta a zaplněné a natěšené ochozy pardubické arény zklamaně vydechly. Leška našel před brankou zcela osamoceného Bělohlava a ten bez problémů dostal Spartu do vedení. Domácí se rozjížděli pomalu, zato hosté na ledě úřadovali a hbití útočníci několikrát rozklížili pardubickou defenzívu, v níž si tentokrát zahrál i klasický útočník Pospíšil.

Až s přibývajícím časem se domácí častěji nastěhovali před Břízovu branku. Sparťanský gólman sice ještě zlikvidoval Sýkorovu šanci, ale na nekompromisní Kudrnovu střelu pod horní tyčku už nedosáhl. Vzápětí mohl dostat Pardubice do vedení Pácal, Bříza však osvědčil skvělý reflex.

Ve druhé třetině tempo hry poněkud opadlo, přestože oba celky pokračovaly v ofenzivním pojetí. V koncovce však chyběla přesná muška a hráči v nadějných herních situacích často volili špatná řešení. Špaňhel, který nastoupil do hry za zraněného Martince, vyhrál vhazování pro Kubinčáka a ten protáhl domácího brankáře Svobodu, na druhé straně se Břízovi tváří v tvář neprosadil Divíšek.

Gólu se diváci dočkali až v závěru druhé části v době, kdy na trestné lavici seděl sparťanský obránce Ptáček. Rtuťovitý Průcha nahodil puk před branku a ten se odrazil od Srdínka za Břízova záda. Hosté měli možnost vyrovnat v početní výhodě na začátku závěrečného dějství, avšak vyhlášený kanonýr Ujčík ani nadvakrát na Svobodu nevyzrál. Pojistku měl na hokejce také Kropáč, ale Bříza jeho sólový nájezd zlikvidoval.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Měli jsme celý zápas pod kontrolou. Trochu jsme polevili ve třetí třetině, kdy jsme se nechali vtáhnout do soubojů a přestali hrát hokej, ale utkání jsme dovedli do vítězného konce. Jsem za to nesmírně rád.“

Kamil Konečný (HC Sparta Praha): „Bylo to oboustranně kvalitní utkání. Vynikající brankáři určili výsledek, protože šancí na obou stranách bylo víc, než padlo branek. Naše střelecká produktivita byla velice nízká a jsem zklamán z toho, že jsme zápas prohráli. Chybělo nám trochu štěstí.“