ČF7, sobota 13.3.2004 od 17:00 hodin, ČEZ Arena Pardubice

Plzeň

Branky a nahrávky: 27:50 Kudrna (Lubina) – 0:20 J. Straka (Paroulek), 4:21 M. Straka (Vostřák, Výborný), 35:25 Andrašovský (J. Straka, Cartelli), 38:34 Andrašovský (Paroulek, J. Straka), 52:04 Vostřák. Rozhodčí: Minář, Venglář – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:8, navíc Paroulek (Plzeň) 10 minut osobní trest. Využití: 1:2. Diváci: 9165 (vyprodáno). Střely na branku: 32:32. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5. Konečný stav série: 3:4.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Luža, Duben, M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Linhart, Pácal – Kudrna, Mikeska, Lubina – Průcha, Dopita, Blažek – P. Sýkora, Divíšek, Pištek – Razingar, Koukal, Procházka. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.
Plzeň: Málek – Cartelli, Výborný, Mazanec, Krajíček, Nedoma, Kubeš – Paroulek, J. Straka, Andrašovský – Vostřák, M. Straka, Matějovský – Dvořák, Špaňhel, Kracík. Trenéři: Miroslav Přerost a Jiří Kučera.

Aukce retro dresů Dynama

Hokejisté Plzně šokovali Pardubice a po výhře 5:1 v rozhodujícím sedmém utkání čtvrtfinále pronikli do dalších bojů o titul. Vítězství týmu, který se dostal do play off až v posledním kole základní části, potvrdil dvěma góly slovenský útočník Dušan Andrašovský. Vítěz základní části opustil vyřazovací boje vůbec poprvé v historii české extraligy již v prvním kole. V semifinále narazí Plzeň na Zlín.

Plzeň svého soupeře dokonale zaskočila hned v úvodu utkání a už po 20 sekundách vedla. Paroulek uvolnil na pravé straně Josefa Straku a centr nejúdernějšího útoku Západočechů přesnou střelou otevřel skóre. A v páté minutě zasadili hosté Pardubicím další ránu. Hned 28 vteřin po Mudrochovi totiž putoval po zbytečném faulu po odpískání na trestnou lavici Michal Sýkora a Vostřákovu střelu v této výhodě dorazil za bezmocného Svobodu Michal Straka.

Odpovědět mohl Duben, ale při nájezdu z úhlu trefil brankáře Málka jen do masky. Vzápětí ale mohli být domácí rádi, že Plzeň nezvýšila. V přesilové hře zahrozil Vostřák a gólman Svoboda se vyznamenal, když chytil několik dorážek Josefa Straky v rychlém sledu. Plzeňský brankář zase zabránil betonem ve skórování Mikeskovi a Blažek po Dopitově přihrávce mířil do horní tyče.

Plzeňský gólman podržel svůj tým i v úvodu druhé části po průniku Petra Sýkory a také v 25. minutě, kdy Lubinovo zakončení po objetí branky skončilo diskutabilním momentem. Málek puk přikryl, svezl se do branky, ale sudí po poradě s videorozhodčím usoudili, že gól uznat nemohou. V té době už hráli domácí jen na tři formace. Potom trefil Mikeska v závaru tyč, ale v 28. minutě už Kudrna v početní převaze snížil.

Jenže domácí se nenacházeli v ideálním rozpoložení. Michal Sýkora se snažil na polovině hřiště zastavit letící puk rukou, ale minul a před Josefem Strakou zachraňoval výjezdem Svoboda. Zkušený pardubický obránce pak strávil zbytek utkání jen na střídačce. Po dalším zaváhání Východočechů se dostal puk v oslabení k Matějovskému, který střílel jen do Svobody.

Hosté hráli v přesilovce lépe a sekundu před koncem výhody čtyř proti třem využil Lužova zaváhání rozjetý Andrašovský. Obrovskou možnost dostat svůj tým na kontakt měl v 37. minutě po Málkově chybné rozehrávce Divíšek, ale netrefil prázdnou branku. Naopak Andrašovský z dalšího nebezpečného výpadu první plzeňské formace zvýšil.

Vykřesat jiskru naděje se nepodařilo favoritovi ani v 69 vteřin trvající přesilovce pěti proti třem a Mudrochova rána skončila opět jen na tyči. Svěřenci Miroslava Přerosta a Jiřího Kučery naopak dokumentovali svou pohodu v 53. minutě, kdy Vostřák dovršil výsledek. Brankář Málek podpořil vyřazení úřadujícího vicemistra 31 úspěšnými zákroky.

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „Nadšení a bojovnost Plzně nás porazily. Sérii jsme si prohráli v Plzni, kde jsme měli jeden zápas vyhrát. Potom na nás byl obrovský tlak. Bylo to vidět i v dnešním zápase, šance jsme si vytvořili. Nedali jsme góly do prázdné branky, několikrát jsme trefili tyč. Plzeň nás zase přehrála ukázněností a disciplinovaností. My jsme chtěli rozhodnout každý sám. Neúspěch beru na sebe.“

Jiří Kučera (HC Lasselsberger Plzeň): „Je to sport a mohli jsme stejně tak prohrát, jako jsme vyhráli. My jsme se zvedli v základní části za pět minut dvanáct a pak z nás všechno spadlo. Pardubice vyhrály s přehledem základní část a ta motivace je pak hodně těžká. Když byla série napjatá, bylo to pro ně hodně náročné po psychické stránce. Vážím si toho, že po vypjaté sérii přišel Miloš Říha k nám do kabiny a pogratuloval nám. Já měl také takovou podobnou verzi připravenou.“

Vzájemné zápasy 2003/2004
12.9.03 Plzeň – Dynamo Pardubice 3:1