ČF1, pondělí 1.3.2004 od 17:00 hodin, ČEZ Arena Pardubice

Plzeň

Branky a nahrávky: 3:12 M. Sýkora (Dopita), 22:04 Blažek (Dopita, Průcha), 24:26 Pištek (Duben, Lubina), 41:17 Průcha (Dopita), 45:18 Průcha (Dopita, M. Sýkora), 58:11 Čáslava (Divíšek) – 13:19 Cartelli (J. Straka), 14:15 Špaňhel (Dobroň), 55:06 M. Dvořák (Kracík). Rozhodčí: Husička, Minář – Guth, Rittich. Vyloučení: 3:8, navíc Straka (Plzeň) 10 minut osobní trest. Využití: 3:0. Diváci: 8475. Střely na branku: 38:22. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2, 5:3, 6:3. Stav série: 1:0.
Dynamo Pardubice: Svoboda – M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Luža, Duben, Pácal – Razingar, Dopita, Blažek – P. Sýkora, Divíšek, Procházka – Pištek, Mikeska, Lubina – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Miloš Říha a Jiří Seidl.
Plzeň: Málek – Dobroň, Jindřich, Cartelli, Výborný, Nedoma, Krajíček, Dobrovolný – Dvořák, Špaňhel, Kracík – Paroulek, J. Straka, Andrašovský – Vostřák, M. Straka, Matějovský – Šaffer, Švík, Důras. Trenéři: Miroslav Přerost a Jiří Kučera.

Úřadující hokejoví vicemistři z Pardubic úspěšně zvládli v play off první krok na cestě za vytouženým titulem. V prvním čtvrtfinálovém duelu přehráli Plzeň 6:3 a ujali se vedení 1:0 na zápasy. K úspěchu jim pomohly tři góly v početní výhodě a čtyři finální přihrávky Jiřího Dopity, nejlepšího hráče vítězů.

Západočeši přijeli s taktikou ubránit očekávaný úvodní tlak a naopak zaměstnávat domácí obranu rychlými brejky. Hned v úvodu našlápl k úniku plzeňský Vostřák, ale brankář Svoboda jeho úmysl vystihl, za chvíli nebezpečně pálil obránce Jindřich. Hosté však Pardubickým sami nabídli šanci svojí nedisciplinovaností. V rozmezí pouhých sedmi sekund putovali na trestnou lavici Důras s Výborným a navíc k nim přisedl s osobním desetiminutovým trestem za protesty kapitán týmu Michal Straka.

Domácím trvalo přesně šest vteřin, než využili početní výhodu v pěti proti třem. Dopita vyhrál buly a zadák Michal Sýkora prostřelil Málkův kryt. Najednou bylo Východočechů plné kluziště a hosté nevěděli kam dříve skočit. Únik Petra Sýkory po levé straně však včas zlikvidoval Málek, individuální Dopitovu akci zastavil jen za cenu nedovoleného zákroku Krajíček. Jenomže tentokrát Plzeň oslabení přežila bez úhony, sama začala vystrkovat růžky a v rozmezí necelé minuty skóre dokonale otočila.

Nejprve se při přečíslení dvou na jednoho trefil po ledě obránce Cartelli a vzápětí nachytal Svobodu z dálky Špaňhel. Domácí byli viditelně otřeseni a do přestávky se nezmohli na kloudnou akci, z kabin se však vrátilo úplně jiné mužstvo; agresivní, s tahem na branku a zejména hladové po gólech. Kvůli zdravotním problémům Koláře s ramenem stáhl kouč Říha sestavu jen na tři řady a dravý křídelník Průcha ještě více oživil Dopitův útok.

Brzy po zahájení prostřední třetiny neudržel Málek střelu zkušeného Blažka a bylo vyrovnáno, o pár chvil později našel Duben při přesilovce chytrou přihrávkou před brankou úplně volného Pišteka a domácí fanoušci slavili potřetí. Plzeňští v této fázi zápasu viditelně nestačili, často zastavovali domácí akce jen za cenu faulů a to se jim nakonec stalo osudným. Na začátku závěrečného dějství pykal na lavici hanby Paroulek, když Dopita nabídl puk Průchovi před zcela odkrytou branku hostí a čtvrtý úspěch byl na světě.

Plzeňská soustředěnost se rozplynula, naopak natěšení domácí koncertovali a důležité úvodní vítězství ještě zvýraznili. Na svědomí to měli opět Dopita s Průchou, druhý jmenovaný ještě spolu s Petrem Sýkorou v závěru nastřelili tyčku Málkovy branky. Dvořákův gól na druhé straně a Čáslavova střela do prázdné branky při power play hostí přinesly už jen kosmetickou úpravu výsledku.

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „V úvodu jsme byli trochu nervózní. Plzeňáci nás zaskočili agresivitou, naopak my jsme hráli bojácně, nebruslili jsme a nedohrávali souboje. Od druhé třetiny se však náš výkon zlepšil, byli jsme aktivní, soupeře vůbec nepustili do šancí. I ve třetí části jsme patnáct minut předváděli skvělý hokej, zápas jsme měli pod kontrolou, dávali góly a domnívám se, že jsme zaslouženě vyhráli.“

Miroslav Přerost (HC Lasselsberger Plzeň): „Utkání bylo svižné, dramatické a zajímavé. Spokojeni můžeme být s první třetinou, v ní jsme sehráli, myslím, dobrou partii. Ve druhé jsme ovšem po sérii našich vyloučení ztratili kontakt a Pardubičtí vstřelili důležité branky. Uklidnili se a dotáhli utkání zaslouženě do vítězného konce.“

Vzájemné zápasy 2003/2004
12.9.03 Plzeň – Dynamo Pardubice 3:1