Radovan Čížek tušil zlatý konec už při letní přípravě

2.10.2012 | Jan Hrabal

PARDUBICE — Sezonu 1972/1973, ve které pardubičtí hokejisté poprvé triumfovali, považuje Radovan Čížek za vrchol své sportovní kariéry. Hokejový centr odehrál za Teslu Pardubice 153 utkání, oblékal dres s číslem čtyři, později se stal mistrem světa ve veteránském hokeji.

„Měli jsme tehdy ohromnou radost po posledním zápa­se. Ten jsme hráli v Jihlavě a zvítězili jsme 5:3. Je to nezapomenutelný okamžik v mé kariéře. Byl to první titul pro Pardubice, obrovsky jsme si toho cenili,“ vzpomíná na sezonu 1972/1973, která skončila zlatým úspěchem pro pardubický hokej.

Radovan Čížek dle svých slov tušil už před jejím začátkem, že by tehdejší Tesla Pardubice mohla dosáhnout výrazného úspěchu. „Sezona předtím byla docela dobrá, uhráli jsme čtvrté místo a v tabulce jsme se pohybovali nahoře. Když se mužstvo dávalo dohromady během letní přestávky a přípravných zápasů, tak bylo vidět, že má sílu a dá se očekávat dobrý výsledek,“ říká.

Tehdejší zápasy měly glanc a pořádnou úroveň. Československou ligu hrálo deset mužstev, všechny zápasy sledovaly napěchované stadiony zvídavými fanoušky. „Našimi největšími rivaly byly Dukla Jihlava, Slo­van Bratislava a Sparta Praha. Všechny kluby měly špičková mužstva, bylo těžké se proti nim prosadit. Se Slovanem jsme hráli v semifinále, s Duklou po našem postupu o mistrovský titul. Byla to těžká utkání,“ tvrdí ve své vzpomínce bývalý pardubický útočník.

„Tehdejší československá liga byla velmi kvalitní soutěží, hrálo se na tři útoky, míst v mužstvech bylo málo, do zahraničí se prakticky nesmělo. Být v základní sestavě bylo vynikající, konkurence byla obrovská. Všichni hráči působili tady, projevilo se to v pozdějších letech, kdy českoslovenští reprezentanti vyhrávali tituly mistrů světa,“ dodává směrem k 70. letům, kdy Československo získalo tři tituly mistrů světa.

Nyní si Radovan Čížek užívá hokejových utkání v pardubické ČEZ Areně. „Chodím na každý zápas, je výjim­kou, když nejdu. Viděl jsem všechny poslední tituly, mám z nich ohromnou radost. Tradice pardubického hokeje pokračuje nadále, máme výborné mužstvo, fanoušky a krásný stadion. Pardubický hokej má zvuk a úroveň,“ konstatuje.

„Rozjezd do letošní sezony je vlažnější, ale to se musí brát s rezervou. Musí se usadit změny, které nastaly po odchodech Petra Koukala a Jana Koláře. Je těžké, aby si mužstvo hned našlo svou tvář a lídry v týmu. S tímto kádrem to na play off určitě je a v něm uvidíme,“ dodává s optimismem Radovan Čížek.