17.01.2010

Pardubice versus Sparta. Eaton porazil rivala z hlavního města i počtvrté!

PARDUBICE — Již 219. vzájemné měření sil přineslo dnešní utkání Pardubic se Spartou Praha. Východočeši mají sice zápornou bilanci, v této sezoně se jim ale na rivala nebývale daří. Dokázali jej počtvrté porazit.

Pardubice dokázaly dvakrát vyhrát v Praze, v obou případech 3:2 po samostatných nájezdech. V prvním duelu 11. září uspěl Eaton díky vítězné penaltě z hole Rastislava Špirka. Ve druhém případě vstřelil druhý bod pro hosty Libor Pivko.

Oba vzájemné zápasy v Pardubicích přinesly napínavou podívanou a výhru Východočechů 3:2. O té dnešní rozhodla akce lajny K–K–S deset minut před koncem. Díky výhře 3:2 přepsaly Pardubice bohatou historii vzájemných zápasů. Dodneška jednou (!) v bohatém výčtu sezon, ve kterých se dva rivalové utkali, vyhrály Pardubice všechny zápasy.

V první mistrovské sezoně 1972/1973 uspěla tehdejší Tesla Pardubice ve všech čtyřech vzájemných zápasech při celkovém skóre 20:10. Od té doby dokázala Sparta ve vzájemných soubojích urvat v každé sezoně alespoň plichtu! To dnes Eaton prolomil.

Ve třech dalších sezonách dokázali Východočeši udržet se Spartou neporazitelnost. Poprvé v soutěžním ročníku 1963/1964 dokázaly Pardubice udržet Spartu na uzdě – pouze jednou remizovaly, jinak vyhrály.

Další úspěšné sezony v soubojích s holešovickým celkem přišly v tomto tisíciletí. Sezona 2001/2002 přinesla dvě výhry Pardubic (z toho jednu v prodloužení) a dvě remízy. O ročník později byla bilance podobná s rozdílem, že Východočeši vyhráli v obou případech v řádné hrací době.

Poslední sezona, ve které Sparta nedokázala Pardubice porazit, je ta mistrovská – 2004/2005. Tu si možná leckdo pamatuje. Remíza 2:2 v Praze přinesla Pardubicím tehdy první body, v dalších soubojích už kralovali Východočeši.

Sezony, kdy Pardubice vždy Spartu porazily

1972/73

Pátek 13. října 1972, 3. kolo:
TJ Sparta ČKD Praha – TJ Tesla Pardubice 3:5 (0:1, 0:1, 3:3).

Úterý 14. listopadu 1972, 12. kolo:
TJ Tesla Pardubice – TJ Sparta ČKD Praha 7:3 (4:1, 1:1, 2:1).

Úterý 12. prosince 1972, 21. kolo:
TJ Tesla Pardubice – TJ Sparta ČKD Praha 4:3 (1:2, 1:0, 2:1).

Pátek 16. února 1973, 30. kolo:
TJ Sparta ČKD Praha – TJ Tesla Pardubice 1:4 (0:2, 1:0, 0:2).

2009/2010

Pátek 11. září 2009, 2. kolo:
HC Sparta Praha – HC Eaton Pardubice 2:3 po sam. náj. (1:0, 0:1, 1:1 – 0:0 – 0:1).

Neděle 11. října 2009, 15. kolo:
HC Eaton Pardubice – HC Sparta Praha 3:2 (1:1, 1:0, 1:1).

Úterý 1. prosince 2009, 28. kolo:

Neděle 17. ledna 2010, 41. kolo:
HC Eaton Pardubice – HC Sparta Praha 3:2 (2:1, 0:1, 1:0).

Sezona, kdy Pardubice se Spartou neprohrály

1963/1964

Úterý 22. října 2010, 7. kolo:
TJ Spartak Praha Sokolovo – TJ Tesla Pardubice 4:6 (2:4, 0:2, 2:0).

Neděle 1. prosince 1963, 18. kolo:
TJ Tesla Pardubice – TJ Spartak Praha Sokolovo 9:4 (3:1, 3:2, 3:1).

Úterý 14. ledna 1964, 24. kolo:
TJ Tesla Pardubice – TJ Spartak Praha Sokolovo 4:4 (2:0, 1:3, 1:1).

Neděle 23. února 1964, 29. kolo:
TJ Spartak Praha Sokolovo – TJ Tesla Pardubice 2:3 (0:1, 1:1, 1:1).

2001/2002

Pátek 28. září 2001, 8. kolo:
HC Sparta Praha – HC IPB Pojišťovna Pardubice 3:4 v prodl. (3:0, 0:1, 0:2 – 0:1).