24.10.2012
(HoH)

Pardubice oslaví s Plzní již dvousté narozeniny!

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice přivítají v pátek od 18.00 hodin tým HC Škoda Plzeň. Oba tradiční účastníci naší nejvyšší soutěže spolu odehrají jubilejní dvousté vzájemné utkání. Západočeši jsou v pořadí pátým týmem, se kterým Pardubice mohou oslavit dvousté jubileum.

Oba páteční soupeři se poprvé střetli v sobotu 12. prosince 1953 v Pardubicích. Tehdejší premiéra přinesla dnes takřka neskutečný výsledek. Oba soupeři se rozešli v 5. kole smírně po výsledku 8:8 po třetinách 3:2, 2:3 a 3:3.

Nejvyšší výhru slavily Pardubice v mistrovské sezoně 1986/1987, kdy vyhrály na západě Čech 10:2. Dva góly tehdejší Tesly vstřelil Evžen Musil, Pardubice se v tomto utkání prosadily jednou v oslabení, naopak nevyužily ani jednu přesilovou hru.

Rekordní výhru s nulou zaznamenali Východočeši v březnu 1983, to vyhráli 7:0. Dvě branky před návštěvou 6100 diváků vsítil Jiří Šejba, Pardubice rozhodly doma úspěšnou druhou třetinou, ve které vstřelily čtyři branky.

Celková bilance je lepší pro Pardubice

Z dosavadních 199 vzájemných utkání vyhrály Pardubice 94 zápasů, v 77 případech byla úspěšnější Plzeň. Zbylých 28 duelů skončilo nerozhodně. Celkové skóre mají aktivnější Pardubice 678:589, Plzeň je však úspěšnější v prodlouženích 3:7 a samostatných nájezdech 1:3.

Oba týmy se dvakrát střetly v play off. V obou případech muselo o postupujícím do semifinále rozhodnout sedmé utkání. V roce 2004 jej Plzeň vyhrála 5:1, o pět později se radovali Západočeši po brance Martina Adamského v čase 86:07. I proto je celková vzájemná bilance v play off příznivější pro Plzeň v poměru 8:6.

Bilance Pardubice – Plzeň
Místo Z V VP R PP P Skóre 1. tř. 2. tř. 3. tř. Prodl. Náj.
Celkem 199 89 5 28 11 66 674:589 237:170 228:203 204:204 3:7 1:3
Doma 100 62 0 13 8 17 402:252 141:77 135:89 126:78 0:4 0:3
Venku 99 27 5 15 3 49 272:337 96:93 93:114 78:126 3:3 1:0

Blíží se čtvrtmilénium se Spartou Praha

Historicky nejvíce utkání odehrály Pardubice se Spartou Praha. Oba týmy se střetly ve 228 soubojích. Více než dvě stě zápasů sehráli Východočeši s Litvínovem (209), Kladnem (204) a Vítkovicemi (202).

Dalšími kandidáty na oslavu dvoustého jubilea jsou České Budějovice (186 vzájemných utkání) a Zlín (182). Naopak nejméně zápasů sehráli pardubičtí hokejisté s Chomutovem, jejich úterní duel byl šestadvacátým vzájemným.