16.05.2016
Slavomír Lener

Desatero pro český hokej

PRAHA — Sportovní úsek ČSLH a jeho reprezentační trenéři výběrů U16 až U20 předkládá trenérům, manažerům a hráčům klubů zásadní materiál, kterému je třeba v této sezoně věnovat zvýšenou pozornost tak, aby se zkvalitnila práce s mládeží na všech úrovních.

Zformulovali jsme deset hlavních oblastí, které je nezbytné bezprostředně realizovat v každodenním procesu přípravy mladých hráčů. Důležité je, aby si uvedené body všichni trenéři, manažeři, hráči a rodiče vzali za své. Důvěra, ale i kontrola jsou klíčem k úspěchu. Svazoví trenéři, regionální trenéři SCM a trenéři mládežnických reprezentací budou pravidelně navštěvovat jednotlivé kluby a budou důrazně vyžadovat plnění jednotlivých bodů.

Podobný model zavedli před 10 lety Švédové, stejně tak postupují i v Kanadě a USA. A mají jednoznačně pozitivní zkušenosti i vykazují vynikající výsledky. Česká verze má za úkol dostat náš hokej zpět do světové mládežnické špičky a vést k úspěchu. Jestliže máme dostat do hráčů prvky současného mezinárodního hokeje, je na místě je neustále zdůrazňovat, hovořit a diskutovat o nich a především pak v praxi uvedené činnosti průběžně opakovat, procvičovat a drilovat. Důležitá je kvalita tréninku a aktivní, pozitivní způsob vedení hráčů v utkání.

Desatero pro trénink a hru:

  1. Etika, vzdělání (škola) a ostatní povinnosti
  2. Individuální trénink techniky – excelentnost provedení, detaily
  3. Strukturovaný hokej – propracovaná taktika
  4. Intenzita – trénink dynamiky, výbušnosti, specifické kondiční bruslení
  5. Transition. Přechod z obrany do útoku – rychlost, včasnost, aktivní zapojení obránce. Přechod z útoku do obrany – okamžitý boj o znovuzískání kotouče, aktivní napadání všech pěti hráčů, tlak na kotouč – „gap“, rozhodné „NE“ systému 1–2–2 u kategorií MD a žáků
  6. Střelba, tlak do brány (clonění, dorážení)
  7. Koučink – výchova individualit, nechat hráče tvořit
  8. Komunikace
  9. Celoroční kondice – každodenní trénink mimo led i během hlavní sezony 
  10. Fauly holí

Co desatero obnáší?

V první řadě zmiňujeme etiku, nutnost si plnit školní povinnosti a jiné úkoly spojené s rodinou, či úkoly v každodenním životě. Při komplexní výchově mladého hokejisty je zásadní právě toto oblastí začít. Kdo neví, co je etika, kdo nemá respekt byť k základnímu vzdělání, má všeobecně tendenci šidit i hokej.

Pokyn pro trenéry mládežnických týmů se týká všech herních cvičení včetně individuálního nácviku techniky. Je třeba pracovat v užší skupině a desetkrát či stokrát opakovat jednu situaci, organizovat individuální tréninky, zaměřené na zdokonalení techniky bruslení, techniky hole, střelby, blokování střel apod. Je třeba mít čas a prostor na korekce. Jen tak lze danou činnost zautomatizovat, zafixovat a provádět ji přesně.. Na takto specializovaném tréninku (většinou v ranních či dopoledních hodinách) musíme zajistit dostatečný počet trenérů na ledě. Stejně tak hráči mohou doma rozvíjet individuální techniku, například – techniku hole a dribling mimo led.

Strukturovaný hokej. V žákovských kategoriích upřednostňujeme trénink dovedností. Od dorosteneckého věku musíme začít hráče takticky instruovat a do detailu vysvětlovat systém, dbát na jeho dodržování a situace opakovat. Každý trenér musí mít do detailu propracovanou filozofii hry svého mužstva. U hráčů musíme vybudovat návyk sledování jednotlivých herních situací na videu. Každý hráč musí přesně vědět, jak se má v jednotlivých situacích chovat. To, že se od dorostenecké kategorie začínáme více věnovat systematice však nevylučuje nutnost se stále věnovat rozvoji individuálních dovedností.

Intenzita – trénink výbušnosti, dynamiky, bruslení. Na mezinárodní scéně jsme pomalejší. Chybí nám agresivita, výbušnost, dravost. V tréninku je třeba dbát na intenzitu, volit kratší zatížení a odpovídající odpočinek. Aerobně-vytrvalostní dávkování jen hráče zpomaluje a mají tendenci pracovat v jednom tempu bez zrychlení, akcelerace. Vedlejším produktem tréninku dovedností v maximální rychlosti je kondice. Specifická kondice však musí být nedílnou součástí každého tréninku, především se jedná o kondiční bruslení v průběhu i na závěr tréninku. Každý trénink na ledě musí obsahovat intenzivní, náročná cvičení, která bolí!

Transition. Pro tento termín jsou charakteristickými prvky aktivita, včasnost, překvapivost a transition je vždy přítomná u nácviků kombinací a systémů. Rychlý přechod z obrany do útoku a nebo okamžitý agresivní forčekink se snahou o rychlé znovuzískání kotoučem po jeho ztrátě je jedním z hlavních atributů dnešního hokeje. Musíme od hráčů v tréninku a ve hře vyžadovat aktivní „gap“, to znamená těsný odstup od hráče, tak, aby měl soupeř co nejmenší manévrovací prostor. Pro pasivní obranné rozestavení ve SP 1–2–2 dnes v mládežnickém hokeji v celém světě, především pak v zámoří, není prostor a týmy, které se nepřizpůsobí, nemají šanci na úspěch. Našim hráčům musí trenéři vtisknout aktivní myšlení a rychlý přístup po celé ploše hřiště. V tréninku i v zápase hráče podpořit ve snaze po agresivním napadání a netrestat je, když někde „propadnou“. Současně pak trénovat správný „angling“ při forčekinku, tzn. aktivní vytlačování hráče s kotoučem do stran či přehuštěného prostoru.

Střelba a tlak do brány. Většina našich mladých reprezentantů upřednostňuje přihrávku, končí v rozích.Důležitá je akce směrem k brance, ať z rychlého protiútoku, tak z rotace v útočném pásmu. Musíme hráče nutit k časté střelbě, poté pak ke clonění a dorážení. Dva hráči „do gólu“ je v současnosti nutnost, umocněno včasnou a pohotovou střelou obránce od modré čáry. Každé tréninkové cvičení lze zorganizovat tak, aby jeden clonící a druhý dorážející hráč byli již při samotném náběhu cvičení v uvedeném prostoru před brankou a obránce střílel pod tlakem. Tlak do brány, orientace v prostoru před brankou a včasné dorážení je návyk.

Koučink. Trenéři musí víc dbát na to, aby nechali hráče hrát a tvořit a dávali prostor pro vyniknutí individualit. U dobrého střelce rozvíjet jeho přednost, věnovat střelbě prostor v tréninku a pozitivně hodnotit i jeho snahu zakončovat v utkání. Tvořivému hráči naopak nevytýkat přihrávku. U obránců podporovat herní řešení situací, především při založení útoku pod tlakem. Nenechat je, aby se jen zbavili kotouče, ale nacházeli různé kombinační nebo individuální varianty řešení . Obránce by měl aktivně podporovat útok a zapojit se do zakončení jako hráč v tandemu při rychlém protiútoku, nebo se zapojil do rotace v pásmu útočném. Velice důležité je „nepředělávat“ hráče a jen odstraňovat jejich nedostatky. Tím nepřímo produkujeme množství dobrých či průměrných jedinců, kteří zvládnou na slušné úrovni všechny dovednosti, ale nevynikají ani v jediné.

Stejně tak za důležité považujeme oblast komunikace. Hráči se musí naučit na ledě si navzájem pomoci křiknutím či jinou signalizací. Schopnost komunikovat se spoluhráčem především při hře na zhuštěném prostoru a v časové tísni usnadní zvládnutí mnohých složitých herních situací a optimálně je vyřešit.

Celoroční příprava mimo led, kondice, dynamická rozcvička, kompenzační cvičení, strečink. To vše je u nás velmi často zanedbáváno či úplně opomíjeno v momentě, kdy začne hlavní období a nebo, když se přestane v sezoně dařit. Tréninku mimo led v hlavním období, stejně tak, jako v zahraničí, musíme věnovat maximální pozornost. Přípravu před a nebo po tréninku (utkání) organizovat týmově, po skupinách nebo individuálně. Hráči si bez problému na souběžnou denní přípravu na ledě a mimo led zvyknou a výkonnost všech jednotlivých hráčů i mužstev půjde jednoznačně nahoru. Nehledejte výmluvu v únavě. Trénink musí bolet!

Nutné je pracovat na odstraňování nedovolené hry holí. Především fauly holí, jako je hákování a sekání jsou rozhodčími přísně trestány na všech mezinárodních turnajích a my se musíme rychle přizpůsobit. Každý den by trenéři měli dbát na to, aby hráči hokejku k faulům nepoužívali a sami je na to upozorňovali a ne, aby negovali či zpochybňovali před hráči jakékoli rozhodnutí rozhodčích. NHL je jasný příklad, kde se nic takového netoleruje a technické hře to jednoznačně prospívá.