30.01.2008
Michal Vilím, fotografie Luboš Lang

Byl to od nás tragický výkon, přiznal smutný gólman Ján Lašák

PARDUBICE — Smutek, zmar, bezmoc, psychická labilita. Takové myšlenky měl v hlavě Ján Lašák po včerejším utkání se zlínskými berany. Byl to nepodařený zápas, kdy se vnitřně vyčerpaní a porážkami zdecimovaní hokejisté Moelleru pokoušeli získat tři body naděje a vyrovnat se s nezměrným tlakem okolí. Ani jedno se nepodařilo. Zlín sice nehrál nijak pohledný hokej, ale i ten stačil na odevzdaný výkon pardubických hráčů, kteří po smrtící pětiminutovce inkasovali tři rozhodující góly. Tím po dvou třetinách svítil na světelné tabuli nevídaný stav 0:4! Slovenský brankář měl do té doby na kontě 22 zásahů, ovšem vzhledem ke skóre se již ve třetí třetině v brance již neobjevil.

„Co mám na to říct, nedali jsme góly, Ičo Murín nás vychytal a my jsme se sesypali jako domeček z karet,“ smutně povídal pardubický brankář.

Přitom ještě první třetina a v ní zhruba patnáct minut bylo ze strany Východočechů, i přes inkasovanou branku, dobrých. Domácí měli ve zmíněné pasáži mnoho a mnoho vyložených příležitostí, které přímo volaly o zápis do listiny střelců. „Samozřejmě, kluci si nevěří, proto ten výsledek vypadá takhle,“ glosoval zarmoucený pardubický brankář.

Jenže po gólové smršti ve druhé třetině bylo střetnutí prakticky rozhodnuté. Dvěma přesnými zásahy se prezentoval vynikající zlínský střelec Jaroslav Balaštík, jenž pardubickému týmu vstřelil v této sezoně za tři odehrané duely již šestý gól. „On je v zakončení velmi nepříjemný,“ povzdechl si a nad střeleckou potencí zlínského útočníka.

Tou dobou diváci v houfech opouštěli ČEZ Arenu. „Diváci se nám vysmívali. Ale přišli ve velkém počtu, tak je dobře, že alespoň chodí,“ uvedl brankář HC Moeller Pardubice.

Práce gólmana je nezáviděníhodná.

Zvláště někteří fanoušci hlásali velmi ironické poznámky a spílali domácím hráčům nebo též oslavovali hostující celek. „Výkon byl tragický, mají na to právo,“ vzkázal smutný slovenský reprezentant. Po úprku platících diváků mohl být stadion zaplněn zhruba z poloviny.

Situace v tabulce je tak v podstatě podobná marnému stíhání play off, němuž předcházel ročník, kdy Moeller získal mistrovský titul. Ani tehdy se Pardubičtí mezi tehdy nejlepších osm neprotlačili. Naopak rok poté si opět zahráli finále.

Vzhledem k této výsledkové sinusoidě a změnám v herním řádu v rámci extraligy čekají Pardubice záchranářské práce. „Je to ještě horší než po mistrovské sezóně, teď budeme hrát o udržení,“ řekl Ján Lašák.

Při výhledu na další extraligová kola, kdy týmy, které po základní části skončí na 11. až 14. místě, budou hrát čtyřkolově každý s každým skupinu o udržení, je téměř jisté, že se Pardubice utkají se Zlínem, mimo posledního ze čtyř zápasů základní části se střetnou ještě čtyřikrát. To stejné platí i o Ústí nad Labem. Proto si i Ján Lašák přeje vylepšit nelichotivou bilanci z domácích zápolení s oběma celky. „Musíme hrát lépe!“