23.1.2011

Obrat snů se nekonal, Pardubice čtyřgólovou ztrátu nesmazaly

PARDUBICE — Prohrávali 0:4, ale nevzdali se. Hokejisté HC Eaton Pardubice nadzvukovým závěrem klepali na bodový zisk, přestože byli zralí na ručník. Dva góly Petra Koukala a třetí Branislava Mezei však nakonec mírnily porážku s Libercem.

Tipsport extraliga, 44. kolo, neděle 23.1.2011, ČEZ Arena Pardubice

3:5
0:1, 0:2, 3:2
Branky a nahrávky: 45:14 Koukal (Starý), 49:46 Koukal (Kolář I, Kaberle), 56:23 Mezei (Bartek, Špirko) – 7:56 Vantuch (Urban), 28:15 Kudrna (Čakajík, Dušek), 39:43 Kudrna (Vak, Moravec), 41:21 Hořava (Nedvěd), 59:27 Kudrna. Rozhodčí: Jeřábek, Šindler – Jindra, Kostka. Vyloučení: 2:7, navíc Čakajík (Liberec) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 8645. Střely na branku: 36:31. Průběh utkání: 0:4, 3:4, 3:5. Nejlepší hráči: Petr Koukal – Jaroslav Kudrna.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Kolář II, Kaberle, Píša, Kočí, Nakládal, Mezei, Jillson, Drtina – Bartek, Koukal, Buchtele – Kolář I, Špirko, Starý – Pineault, Zohorna, Kůrka – Kousal, Nahodil, Rákos. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.
Bílí Tygři Liberec: Pinc – Hunkes, Čakajík, Moravec, Holub, Derner, Trončinský, Pavlů – Bartovič, Podkonický, Hořava – Kudrna, Nedvěd, Dušek – Klimenta, Vak, Špaček – Urban, Vantuch, Kica. Trenéři: Jiří Kalous, Filip Pešán a Miroslav Kapoun.

V Pardubicích se střetly kluby, kterým se v této sezoně daří spíše venku. Eaton vede tabulku venkovních duelů, Liberec je také vysoko.

Útočilo se od prvního buly

Začátek zápas se nesl v oboustranně ofenzivním duchu. Solidní návštěva v pardubické ČEZ Areně se ještě ani nestačila usadit a sledovala parádní podívanou, kterou režírovaly oba celky. První pětiminutovka přinesla šancí jako jindy celý zápas.

Hned v 1. minutě byl za podražení vyloučen liberecký bek Derner, hosté však byli první, kdo vážně zahrozili. V oslabení totiž ujel Andrej Podkonický, ale brankář Svoboda jej vytěsnil a pokus zneškodnil. O pár sekund později nastřelil Antonín Dušek tyč.

Hned na to z následné akce se do zakončení dostal Tomáš Zohorna, ale místo střely volil raději přihrávku na Adama Pineaulta. Při následné hře pět na pět opět zazvonila branková konstrukce, tentokrát po střele útočníka Koláře.

Hbitý úvod více svědčil libereckým hokejistům, ti se také v 8. minutě dostali do vedení. Tomáš Urban našel v kruhu postaveného Lukáše Vantucha a ten z otočky střelou k tyči překonal Adama Svobodu – 0:1.

Pardubice pak měly řadu možností vyrovnat, hlavně v přesilových hrách. Liberec se musel v první třetině srovnat s celkem deseti trestnými minutami, Tomáš Vak v 11. minutě dokonce dostal dvojitý trest za vysokou hůl. Eaton se sice dostával do zajímavých příležitostí, ale žádnou z nich nevyužil.

Jaroslav Kudrna dvěma brankami zvýšil na 3:0 pro Liberec

Zatímco v první třetině měly Pardubice mírně navrch, ve druhém dějství se situace otočila. Nápaditá ofenzivní hra Eatonu se vytratila a Liberec podnikal nebezpečnější výpady do obrany soupeře.

Hned ve 21. minutě se do zajímavé příležitosti dostal Antonín Dušek, ten si nabruslil až přímo před gólmana Svobodu ale minul jeho branku. I v dalších minutách se pardubický gólman musel ohánět.

V čase 28:15 ale kapituloval. Jeho kolegové v obraně totiž zcela zapomněli na Jaroslava Kudrnu, expardubický útočník si v klidu najel mezi kruhy a svého někdejšího spoluhráče s přehledem prostřelil – 0:2.

Největší šanci skórovat měl domácí celek ve 31. minutě, to střílel Jeff Jillson a pukem trefil levou tyčku Pincovy konstrukce. Více toho domácí hokejisté ve druhé dvacetiminutovce i díky aktivnímu forčekingu hráčů v tmavě modrých dresech.

Liberec hrál přesně to, co potřeboval. Když to šlo, tak zaútočil. A sedmnáct sekund před druhou sirénou zvýšil na rozdíl tří branek střelou pod horní tyčku Jaroslav Kudrna – 0:3.

Pardubice se nevzdaly, Liberec ale díky Kudrnově hattricku drama nepustil

Domácí trenéři už v závěru druhé třetiny promíchali sestavu, znovuobnovili eskadru Kolář I – Koukal – Starý, ale byli to hosté, kdo se opět prosadil. Už po 81 sekundách hry ve třetí zvýšili na čtyřbrankový rozdíl – 0:4.

Východočeši pak hráli vabank, všechny síly vrhli do útoku a ve 46. minutě se poprvé prosadili. V předbrankovém prostoru byl nejdůraznější Petr Koukal – 1:4.

O čtyři a půl minuty později byl pardubický kapitán znovu úspěšný, jeho střela po průletu do útočného pásma zapadla k tyči – 2:4.

Pardubice se nevzdávaly, veškerou svou energii vysílaly do útoku. Liberci se otevíraly šance v podobě rychlých brejků, žádný z nich ale hosté nevyužili.

Eaton notně zdramatizoval zápas v čase 56:23. Bartekovu střelu totiž za Marka Pince dorazil Branislav Mezei a z 0:4 to bylo najednou 3:4. Totální ofenzíva Pardubic slavila úspěch.

V čase 58:16 začaly hrát Pardubice po zisku buly v útoku bez brankáře, minutu dobývaly libereckou tvrz, ale neuspěly. Naopak v závěru svým třetím gólem v zápase definitivně rozsekl neobyčejný duel Jaroslav Kudrna – 3:5.

Pavel Hynek (HC Eaton Pardubice): „Z naší aktivity v první třetině jsme nedokázali vstřelit gól a soupeř trestal. Bylo špatné, že jsme si nechali Liberec odskočit. Musím ale naše hráče pochválit, že ani za stavu 0:4 to nezabalili a dokázali jsme z toho udělat zápas. Neměli jsme štěstí ani v závěru při power play. Přestože jsme prohráli, tak to bylo kvalitní utkání a přispěli jsme k tomu i my.“

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Viděli jsme přehlídku ofenzivního hokeje. Domácí hráli velmi aktivně a vytvářeli si spoustu šancí. Nás dneska opravdu podržel Marek Pinc. Rozhodla naše produktivita, díky které jsme z těch několika šanci vstřelili branky. V závěru se k nám přiklonilo i štěstí.“