20.3.2010
David Záruba

Starší dorost i podruhé udolal České Budějovice a bude hrát o titul!

PARDUBICE — Velkého úspěchu dosáhli extraligoví dorostenci HC Eaton Pardubice. Ti dokázali v rozhodujícím zápase čtvrtfinále play off porazit České Budějovice 3:1. Dvě branky Eatonu vstřelil Jiří Půhoný, zezadu vše jistil výborný gólman Langhammer. Eaton tak bude hrát o titul na finálovém turnaji v Prostějově.

Extraliga staršího dorostu, ČF3, sobota 20.3.2010, ČEZ Arena Pardubice

České Budějovice

4:1
1:1, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 5:02 Půhoný (Zrůst, Nosek), 29:45 Půhoný (Nosek), 42:43 Vachutka (Březina), 51:50 Šťastný (Tomín) – 13:01 Sedlák (Jank, Trummer). Rozhodčí: Vampola - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 260. Střely na branku: 33:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
Dynamo Pardubice: Langhamer – Starý, Žemlička, Škvor, Havlík, Lenoch, Rychlík, P. Beneš, Voženílek – Šťastný, Březina, P. Moučka, Zrůst, Chlupáč, Nosek, Tomín, Vlček, Hemský, J. Moučka, Půhoný, Vachutka.
České Budějovice: Bláha – Jank, Plášil, Kříž, Štěpán, Prokop, Předota, Liška, Heřmánek – Rousek, Švihálek, Babka – Trummer, Bernat, Koblasa – Sekera, Přibyl, Moudrý – Zvoník, Bárta, Sedlák.

Oba týmy si uvědomovaly důležitost třetího čtvrtfinále a od úvodních vteřin to bylo na ledě znát. První šanci rozhodujícího zápasu měl budějovický útočník Rousek, ale kotouč nasměroval pouze do lapačky Langhamera. Domácí odpověděli šancí Půhoného, který se ocitl sám před brankou hostů, ale taktéž na strážce svatyně nevyzrál.

O poznání lépe si vedl v 6. minutě při přesilové hře. Jiří Půhoný obdržel přesný pas zpoza branky od Noska a na druhý pokus zametl kotouč do branky – 1:0.

Přesilovku si poté zahráli i budějovičtí, ale kromě obléhání branky toho moc před Langhamerem nevymysleli. Lépe si počínali při početní výhodě ve 14. minutě. Jank nahodil od modré na branku a hůl Lukáše Sedláka usměrnila kotouč mimo dosah pardubického brankáře – 1:1.

Důrazně hranou partii poznamenala častá vyloučení, domácí nevyužili ani kratičkou přesilovku 5 na 3.

Stejnou možnost měli Východočeši i na začátku druhé části, ale vedli si podobně. Už při rovnovážném stavu mohl uzmout vedení na stranu Pardubic Hemský, ale cestu puku do poloprázdné branky zahradila hokejka hostujícího obránce.

Ve 28. minutě se do šance dral Roman Bernat, ale první střelu dokázal Langhamer vyrazit, druhý pokus hostujícího útočníka se nevešel mezi tři tyče. V polovině zápasu si úspěšnou spolupráci zopakovali Nosek s Půhoným a druhý jmenovaný po krátkém nájezdu prostřelil Bláhu podruhé – 2:1.

Stejný hráč mohl navýšit vedení, ale hostující brankář držel českobudějovické akcie v kurzu. Hra se poté přelévala od jedné branky ke druhé, ale žádná z šancí na obou stranách se neujala.

České Budějovice vstoupily do třetí části s cílem srovnat skóre a okamžitě se probojovaly do útočného pásma, ale Martin Sekera neměl při střele v nehokejové pozici dostatek štěstí.

Ještě hůře bylo s hosty ve 43. minutě. Březina od zadního mantinelu vybídl ke skórování před brankou stojícího Daniela Vachutku, jenž nepohrdl a dostatek prostoru využil ke střele k tyči – 3:1.

Šanci snížit dostali hosté v podobě přesilové hry, ale před brankou úřadující Švihálek nedostal kotouč za Langhamera do sítě.

Naopak v 52. minutě se dostal ke kotouči na brankovišti Tomáš Šťastný a dorážkou uklidnil domácí – 4:1. O chvíli později nastřelil ještě Půhoný tyč.

Budějovičtí měli možnost zdramatizovat závěr díky nabídnuté početní výhodě, ale obětaví domácí mladící v čele s jistým Langhamerem změnu stavu nepřipustili a pohlídali si postup do finálové skupiny.