9.3.2009

Pardubice to zvládly. Domů vezou 2:2!

PLZEŇ — Ohromná bitva a na jejím konci radující se hráči Pardubic. Ti dokázali vyhrát v Plzni 4:3 a vrací čtvrtfinálovou bitvu na východ Čech za vyrovnaného stavu. Moeller vedl 3:0, nakonec se zápas, ve kterém Tomáš Divíšek nasbíral čtyři kanadské body, změnil v obrovské drama se šťastným koncem pro HC Moeller Pardubice.

O2 extraliga, ČF4, pondělí 9.3.2009, ČEZ Aréna Plzeň

3:4
0:3, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 28:26 Straka (Dresler), 37:41 Adamský, 44:14 Vlasák (Straka) – 5:40 Divíšek (Čáslava), 7:36 Divíšek (Cetkovský), 9:48 Lojek (Divíšek), 31:08 Pivko (Divíšek, Snopek). Rozhodčí: Fraňo, Homola – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 8178. Střely na branku: 31:40. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 3:4. Nejlepší hráči: Martin Adamský – Tomáš Divíšek.
Plzeň: Chábera (7:36 Francouz) – Benák, Smrek, Cartelli, Redlihs, Nedvěd, Čakajík, Dresler, Pácal – Vostřák, Straka, Vlasák – Tomas, Kubalík, Matějovský – Adamský, Kovář, Dvořák – Kubica, Lev, Laš. Trenéři: Pavel Hynek, Milan Razým a Rudolf Pejchar.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Píša, Kolář II, Lojek, Havíř, Zukal – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Tvrdík, Somík, Zohorna. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.

Začátek jak z růžového snu: po deseti minutách vedl Moeller 3:0!

Pardubice prožily jeden z nejraketovějších startů v historii play off. Moelleru se náramně povedl vstup do utkání. V 6. minutě vypálil tvrdě od modré čáry Petr Čáslava a Tomáš Divíšek obratně tečoval jeho střelu mezi Cháberovy betony – 0:1.

O necelé dvě minuty později se Východočeši radovali znovu. Jiří Cetkovský se pokusil překonat plzeňského brankáře, puk se dostal k u pravé tyčky číhajícího Tomáše Divíška a ten jej zasunul do sítě – 0:2!

A zase dvouminutová mezihra a opět gól do plzeňské klece! Pardubice hrály v signalizované výhodě, ve které se od modré čáry přesně do víka trefil Martin Lojek – 0:3! I u tohoto gólu měl prsty Tomáš Divíšek, jenž pardubickému obránci nahrával.

Plzeňští trenéři reagovali na tento stav oddechovým časem, během kterého vystřídali, podobně jako ve druhém utkání v Pardubicích, brankáře. Místo Jana Chábery se mezi tři tyče postavil Pavel Francouz.

Západočeši se mohli dostat do hry poté, co Aleš Píša vysokou holí nešťastně krvavě fauloval Michala Dvořáka, minutovou dvojitou přesilovku vylepšenou o následnou hrubost Jana Snopka však domácí díky obětavému výkonu Východočechů nevyužili.

Pardubice hrály takticky, Plzeň přesto snížila

Východočeši po třetině snů se více zatáhli a čekali na chyby soupeře. Hokejisté Moelleru se soustředili na brejky, chtěli využít otevřenější obrany soupeře. Ve 25. minutě byl blízko ke vstřelení branky Jan Starý, po rychlé akci ale nedokázal zasunout puk za brankovou čáru.

O chvíli později se plzeňská ČEZ Aréna dočkala snížení. Od modré čáry ostře vypálil Jan Dresler, puk se pak odrazil k Martinu Strakovi a ten jej zasunul do branky – 1:3.

Moeller ale odpověděl nejlépe, jak mohl. Ve 32. minutě se do akce dvou na jednoho rozjel pár Tomáš Divíšek – Libor Pivko, jenž situaci vyřešil znamenitě. Explzeňský kapitán chytrou přihrávkou vybídl ke skórování svého kolega, který pohledným blafákem do bekhendu vrátil hostům tříbrankové vedení – 1:4.

Velikou šanci snížit měli domácí hokejisté ve 35. minutě, kdy všem ujel Zdeněk Kubica, ale v samostatném nájezdu minul Lašákovu klec. To Martin Adamský sehrál podobnou situaci ve 38. minutě znamenitěji: blafákem do bekhendu nedal pardubickému brankáři šanci – 2:4.

Famózní Ján Lašák zachránil Pardubicím velecenné vítězství

Domácí vrhli do třetího dějství všechny své síly, Pardubice se snažily bránit dvougólové vedení. Ve 44. minutě měl velikou šanci pardubický útočník Jan Kolář, který se dostal po zaváhání domácí obrany do samostatného úniku. Blafák mu však vypíchl pozorný gólman Francouz.

To o pár momentů později na opačné straně se gólově urodilo. Do rozhozené obrany Pardubic vlétla dvojice Martin Straka – Tomáš Vlasák a druhý jmenovaný po objetí branky donutil arénu potřetí explodovat – 3:4.

Plzeňané se nadále tlačili do útočných akcí, hosté bránili těsný náskok a to i za cenu zakázaných uvolnění. Západočeši se spoléhali zejména na kreativnost první formace, která tropila spoustu vzruchu v pardubické defenzívě.

Obrana Moelleru však odolala všem akcím plzeňských hokejistů, výborný výkon podal gólman Ján Lašák, jenž pochytal všechny zbylé střely soupeře, který nedokázal vyrovnat ani při závěrečné minutové hře bez brankáře. Možná životní zákrok při ní předvedl Ján Lašák, jenž lapačkou chytil jasný gól Martinu Strakovi po pumelici Petera Smreka od modré čáry.

Pavel Hynek (HC Lasselsberger Plzeň): „Nezvládli jsme vstup do utkání. Do desáté minuty jsme inkasovali tři góly a od toho se to utkání odvíjelo. Celý zápas jsme dotahovali a když jsme to dotáhli na 4:3, tak jsme v závěru neměli ani potřebné štěstíčko. Neproměnili jsme tam megašanci, spíš tedy řeknu obráceně – Jánko Lašák ji tam zázračně chytil. Musím však říci, že dnes byly Pardubice lepším týmem a vyhrály zaslouženě. Nám se utkání celkově nepovedlo. Střídání gólmanů mělo být pro mužstvo novým impulzem, abychom po dvou rychle obdržených gólech začali hrát lépe do obrany. Nechtěli jsme čekat dál.“

Václav Sýkora (HC Moeller Pardubice): „Po včerejším utkání jsme si řekli, že do toho dnešního musíme vstoupit úplně jinak a udělali jsme i korektury v sestavě. Záměr se nám podařil, dostali jsme se rychle do vedení 3:0 a myslím, že první polovinu zápasu jsme dá se říct kontrolovali. Po gólu na 4:2 ale domácím narostla křídla, vytvářeli si veliký tlak a my jsme se museli hodně věnovat obranné činnosti. Zápas mohl vyjasnit samostatný nájezd Koláře za stavu 4:2, ale naopak jsme poté sami inkasovali. Přišel drtivý nápor domácích a moment, kdy Jano Lašák chytil na brankové čáře kotouč směřující do ze tří čtvrtin odkryté branky, byl z kategorie zázračných. To byl moment, který rozhodl. Co je mi trošku podivné, že domácí měli za celý zápas jen jednoho vyloučeného. Nemyslím, že to byl z jejich strany až tak čisté utkání.“